Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mucit KOBİ'ye Avrupa'dan fon geldi

Türkiye'nin ilk teknoloji transfer ofisi kuruldu. Buluş sahibi KOBİ'lere ve girişimcilere milyonlarca euroluk fon sağlamayı hedefleyen oluşuma rekor düzeyde başvuru var

Giriş Tarihi: 1.9.2015
Mucit KOBİ'ye Avrupa'dan fon geldi
Türkiye ekonomisindeki katma değer arayışına yerli ve yabancı fonların da ilgisi artmaya başladı. Yerli teknoloji yatırımlarını desteklemek amacıyla Türkiye'nin ilk teknoloji transfer fonu, Diffusion Capital Partners (DCP) yönetiminde faaliyete geçti. Avrupa Yatırım Fonu'nun (EIF) ana yatırımcısı olduğu ve İTÜ ARI Teknokent, Teknopark İstanbul, Bilkent Üniversitesi Cyberpark, İstanbul Şehir Üniversitesi TTO ve Sabancı Üniversitesi'nin katkılarıyla oluşturulan fonla DCP, yıl sonuna kadar 15, 2017 sonuna kadar yaklaşık 45 teknoloji girişimine, 50-60 bin eurodan 1.5-2 milyon euroya kadar yatırım yapacak. Fona kısa sürede 200'den fazla başvuru geldi. Fonu yönetenler arasında ise son 10 yılda, bu yolla gerçekleştirilen teknoloji transferlerinin yüzde 50'sinde payı olan 4 profesyonel bulunuyor. Haluk Zontul, Ömer Hızıroğlu, Alper Karagöz ve Altan Küçükçınar bugüne kadar çok sayıda teknoloji transferinin operasyonunu yönetti. Yüksek teknoloji ve pazar potansiyeline sahip buluşları destekleyeceklerini söyleyen Ömer Hızıroğlu, "DCP katma değeri yüksek teknoloji tabanlı girişimleri kısa sürede yüksek kârlılığa ulaşacak biçimde ticarileştirmeyi hedefliyor. Bu sayede Türkiye'nin 'orta gelir tuzağı'na düşmekten korunması ve rekabet gücünün artırılması amaçlanıyor. Bu tür girişimlerde yüzde 10'luk bir performans önemli bir kaldıraç etkisi yaratıyor. Öyle çılgın fikirler çıkıyor ki, diğer yatırımların üzerinde bir ekonomik değer sağlıyor" dedi.

İNOVASYON TURU

Tasarımcıya sıfır maliyetle mağaza açma fırsatı

İlginç ve işlevsel ürünlerle yola çıkan ve 'kişiye özel' kategorisiyle dikkat çeken BuldumBuldum.com herkesin kendi mağazasını açmasını sağlayacak bir modele geçti. Şirket, tüm altyapı, ürün, gönderim, ödeme, tanıtım gibi giderleri üstleniyor. Şirket yetkilileri, "Pazar alanı için girişimcinin sadece tasarımını yükleyip, sistemin sunduğu 50'den fazla ürün çeşitlerinden hangilerinde yer almayı istediğine karar vermesi yeterli" dedi.

Sosyal girişimciler küsuratla bağış yapıyor
Genç sosyal girişimciler Emre Danacı ve Erdi Yerebasmaz ilginç bir buluşa imza attı. Türkiye'de bireysel bağışçılığı yaygınlaştırmak isteyen gençler, Girişim Fabrikası tarafından da desteklenen "yuvarla" projesi sayesinde 150 bini aşkın bağış gerçekleşmesine vesile oldu. Sistem şöyle çalışıyor: Online alışverişlerde sepet tutarının küsuratı yukarı yuvarlanıyor. Buradaki küsurat kişinen seçtiği sivil toplum kuruluşuna destek olarak gönderiliyor. Kâr amacı gütmeyen oluşum, toplam 14 sivil toplum kuruluşuna bağış aktarıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mucit KOBİ'ye Avrupa'dan fon geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN