HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

çifte bayram edecek

Okulların açılış tarihinin 28 Eylül'e ertelenmesi ve yaklaşan , hem daha fazla kişinin tatil yapmasını hem de iç turizmin canlanmasını sağlayacak. Rusların açığını kısmen de olsa bayram ve tatil kapatacak

Giriş Tarihi: 7.9.2015 12:21
Turizmciler çifte bayram edecek
Okulların açılış tarihinin ertelenmesi ve Kurban Bayramı, hem iç turizmdeki talepleri artıracak hem de daha fazla insanın tatil yapmasını sağlayacak.

Okulların açılışının 28 Eylül'e ertelenmesinin ardından, turizmin başkenti Antalya'da dış pazarın yanı sıra iç pazara ağırlık verilerek, Türk misafirler için bazı otellerde kontenjanlar artırıldı.

Kurban Bayramı'nın yaklaşması dolayısıyla Türk misafirlere yönelik organizasyonlara önem veren otel işletmecileri, yerli turistler için yemek programlarından eğlenceye farklı etkinlikler organize etti.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, Kurban Bayramı rezervasyonlarının başladığını ve iyi gittiğini söyledi.

Okulların açılış tarihinin ertelenmesinin ardından rezervasyonların ivme kazandığına dikkati çeken Kızıldağ, bütün otellerde Kurban Bayramı'na yaklaşan haftada yüzde 80'lerin üzerinde doluluk olacağını belirtti.

"Yüzde 100 dolan oteller var"

Kızıldağ, Antalya'da bayram için yüzde 100 doluluk oranını yakalamış oteller bulunduğunun altını çizerek, "Şu anda genel olarak ise yüzde 70 civarında ama son dakika satışlarıyla 80'leri, 90'ları bulacaktır. Her zaman öyle oluyor" diye konuştu.

Soğuk hava başlamadan herkesin rahatça tatilini yapabileceğini dile getiren Kızıldağ, bunun sektöre iç turizm aracılığıyla kışa girerken moral kazandıracağının altını çizdi.

Kızıldağ, "Okulların 28 Eylül'de açılacak olmasının yansımalarını almaya başladık. Tatilin uzatılma kararıyla tüketicilerin bayramdaki seyahat etme hevesleri biraz daha arttı" dedi.

Rusların açığını, bayram ve okul tatilinin kapatacağını belirten Kızıldağ, Kurban Bayramı için Türk misafirlerin yanı sıra özellikle İran ve Ortadoğu ülkelerinde de turistlerin gelebileceğini söyledi.

Kızıldağ, "Okulların açılışının ertelenmesi ve Kurban Bayramı, hem bizim için çifte bayram oldu hem de bütün sektör açısından çok olumlu. Sadece otelciler açısında değil, seyahat acenteleri, uçakçılar açısından, otobüs taşıma firmaları açısından çok olumlu oldu" dedi.

"Tatile çıkamamış bir sürü insan, yeni tatile gelmeye başladı"

Kentteki bir otelin genel müdürü Ülkay Atmaca da hem bayram hem de okulların geç açılacak olmasına yönelik hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.

Okulların açılışının 14 Eylül'den 28 Eylül'e ertelenmiş olmasının beklentileri artırdığını vurgulayan Atmaca, daha fazla Türk misafir için hazırlıklar yaptıklarını, Kurban Bayramı için yüzde 25-30 civarında Türk misafiri beklerken, bu oranın artacağını kaydetti.

Atmaca, "Bayramın ve okulların tatil edilmesinin çok olumlu etkisi oldu. Normalde 1 Eylül'de başlayan Türklerin yoğun geri dönüşü, şu anda daha az. Her geçen gün daha fazla rezervasyon gelmeye başladı. Tatile çıkamamış birçok insan, yeni tatile gelmeye başladı" dedi.

Bir başka otelin satış müdürü Mutlu Coşkun ise eylül ayı için doluluğun yüzde 95 seviyesinde olduğunu belirterek, iç pazara da belirli bir kontenjan ayırdıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmciler çifte bayram edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN