Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aytemiz için çanlar çalıyor

Giriş Tarihi: 11.10.2015
Aytemiz için çanlar çalıyor

POAŞ'ta yaşanan skandallar Aydın Doğan'ın başını ağrıtacak. Akaryakıt kaçakçılığı gümrük raporlarıyla tescillenen Doğan'a mahkûmiyet çıkarsa Aytemiz Petrol'ün lisansı iptal edilecek

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturması üzerine gözlerin çevrildiği Petrol Ofisi'nde yaşanan skandallar Aydın Doğan'ın başını ağrıtacak. Akaryakıt kaçakçılığı gümrük raporlarına giren Aydın Doğan'ın yargı kararı kesinleşirse Aytemiz Akaryakıt'tan da olacak. Petrol Piyasası Yasası'na göre, mahkûmiyet hükmü veya müsadere kararı kesinleşenlere hiçbir şekilde yeniden lisans verilemiyor.

PARALEL KIYAK BİLE YETMEDİ

5 YIL SÜMENALTI

Petrol Ofisi Anonim Şirketi'nde (POAŞ) akaryakıt kaçakçılığı yapıldığına ilişkin soruşturma dosyasının 5 yıldır sümenaltı edildiğinin ortaya çıkması üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, dosyayı eylül ayında tekrar açmıştı. Dosya kapsamında aralarında Hanzade Vasfiye Doğan'ın da bulunduğu 25 POAŞ yöneticisi hakkında 'örgütlü suç' kapsamında işlem yapılması isteniyor.

PARAVAN ŞİRKET KURDU

Soruşturmaya dayanak oluşturan Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu'nun raporu Doğan Grubu bünyesinde faaliyet gösterirken POAŞ'ta akaryakıt kaçakçılığının nasıl yapıldığını gözler önüne sermişti. Raporda yer alan bilgilere göre, POAŞ, yurtdışından getirttiği ham petrolü İngiltere'de kurduğu paravan şirketler üzerinden getirtmiş gibi gösterip, bu yolla vergi kaçırdı. Bu şirketler arasında POInt ve POUK adlı iki şirket bulunuyor. 2005 yılında Bahama Adaları'nda bir şirket satın alıp, şirket feshedilerek ismi POInt olarak değiştirildi. Yapılan incelemelerde, Rusya, Ukrayna, Yunanistan, İsrail, Romanya, Libya gibi ülkelerden gelen akaryakıt POInt'e, POInt'ten de POAŞ'a fatura edildi. POInt adına düzenlenen faturalarda ve uluslararası taşıma belgelerinde akaryakıt alıcsı olarak POAŞ'ın kayıtlı olduğu ve ürünün 2-3 gün gibi bir sürede çıkış ülkesinden POAŞ terminaline ulaştığı kaydedildi. POAŞ'a yapılan 164 kargoya ait fatura fiyatlarının, bu kargoların yurtdışından teminine ilişkin uluslararası petrol firmalarınca POInt'e yönelik düzenlenen fatura fiyatlarından 42 milyon 391 bin 503 dolar eksik olduğu ortaya çıktı. İthalatta eksik vergi ödeme kastıyla gerçeğine aykırı olarak faturalar düzenlendiği ve bu faturalarda kayıtlı eşya fiyatlarına dair gerçek dışı beyanda bulunulduğu öne sürüldü. Bu şekilde ithalatta tahsil edilmesi gereken gümrük vergileri açısından vergi kaybına neden olunarak, kaçakçılık ve sahtecilik suçlarının işlendiği belirtildi.

PETROL KANUNU NE DİYOR?
Raftan indirilen dosyadaki suç, mahkeme kararıyla kesinleşirse 5576 sayılı Petrol Piyasası Kanunu devreye girecek. Kanunun 3'üncü maddesinde "Kaçak petrole ilişkin mahkûmiyet hükmü veya müsadere kararı kesinleşenler, Kurum tarafından, varsa lisansları iptal edilerek kamuoyuna ilan edilir, ayrıca bu Kanun kapsamında bu kişilere hiçbir şekilde yeniden lisans verilmez" deniliyor. Bu durumda Aytemiz Petrol'e ortak olan Aydın Doğan'ın lisansı iptal edilecek. Doğan, yılın başında Aytemiz Petrol'ün yüzde 50'sini alarak yeniden akaryakıt piyasasına girmişti.

GERÇEKLER HÜRRİYET'İ YALANLIYOR
Hürriyet gazetesi dün "Unutanlara POAŞ ihale süreci" adı altında tam sayfaya yayılmış bir haberle okuyucuyu kandırmaya kalkıştı, patronu Aydın Doğan'ın kısa sürede 1.6 milyar doları cebine attığını gizledi. Borsadaki küçük yatırımcının kandırıldığına, devletin vergi kaybına uğratıldığına, dünya finans literatürüne geçen bir birleşme operasyonunun gerçekleştirildiğine ve en önemlisi de ihale sürecinde beraber hareket edilen İş Bankası'nın da bu işten zararlı çıkarıldığına hiç değinmedi. İşte 'Hürriyet' gazetesinin sakladığı gerçekler:

İŞ-DOĞAN'IN BORCU POAŞ'A YIKILDI
İş Bankası ve Petrol Ofisi'nin eşit paya sahip olduğu İş-Doğan Petrol Yatırımları A.Ş. kuruldu. Her iki grup, bu şirkete 500 milyon dolar özkaynak koydu. 21 Temmuz 2000'de POAŞ'ın yüzde 51 hissesi 1 milyar 250 milyon dolarla bu şirket aracılığıyla satın alındı. 15 Mart 2002'de ise POAŞ'ın yüzde 25.8 hissesi 236 milyon dolara İş-Doğan Petrol Yatırımları'na satıldı. İş-Doğan Petrol Yatırımları A.Ş., bu satın alma işlemi için piyasadan yaklaşık 1 milyar dolar borçlandı. Karşılığında da özelleştirmeden satın aldığı POAŞ'ın hisselerini rehin verdi. Satın almanın ardından bütün finans çevrelerini dehşete düşürecek bir operasyona imza atıldı: İş-Doğan ile POAŞ birleştirildi. Ve İş-Doğan'ın tüm borcu POAŞ'ın üstüne yıkıldı. Yani POAŞ'ın alınması için ödenecek parayı, POAŞ ödemiş oldu. Bu operasyonla devlet vergi, yatırımcı temettü kaybına uğradı. Bu birleşme sırasında küçük yatırımcıların hisselerini yaklaşık 200 milyon dolara aldılar. Operasyonla Aydın Doğan, 300 milyon dolarlık kaynakla POAŞ'ın yüzde 50'sine sahip oldu.

930 MİLYON $ HARCADI 1.6 MİLYAR $ KÂR ETTİ
Aydın Doğan, Petrol Ofisi'nde ikinci ve cebini dolduracak en önemli hisse operasyonunu 2005'te yaptı. 3 Eylül'de İş Bankası'nın POAŞ'taki yüzde 44.3 hissesi 630 milyon dolara Doğan'a satıldı. Operasyon öncesinde, Hürriyet gazetesi, o dönem İş Bankası yönetiminde bulunan CHP üyelerine baskı yapmak için çok sayıda haber yaptı. Sonuçta, POAŞ'ın tamamına 930 milyon dolara sahip oldu. POAŞ'ta sonra yapılanlar ise Doğan'ı ihya etti. Şirketin yüzde 34'ü 13 Mart 2006'da 1 milyar 54 milyon dolara OMW'ye satıldı. Aydın Doğan İş Bankası'ndan 483 milyon dolar maliyetle aldığı hisseleri bir ay içinde 570 milyon dolar kârla satmış oldu. Ekim 2010'da ise POAŞ'taki yüzde 54 hissesini 1 milyar euro bedelle OMW'ye satıp çıktı. Böylece, hisse operasyonundan 1 milyar 589 milyon dolar kâr etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aytemiz için çanlar çalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN