Milyarlık şirketlerden 2023 manifestosu

IBM'den Avea'ya, Bilim İlaç'tan Boeing'e KSS Derneği'ne üye 27 dev şirket 8 Aralık'ta İşletme 2023 Manifestosu'na imza atmaya hazırlanıyor. Hedef, yaşanabilir şehirler ve istihdam edilebilir gençlerin olduğu bir gelecek

Giriş Tarihi: 22.11.2015
Milyarlık şirketlerden 2023 manifestosu
Daha kalabalık bir dünya üzerine kurulan risk senaryoları sadece G20 gibi dev organizasyonlarda değil, yerel inisiyatiflerin imza attığı toplantılarda da gündem haline geldi. Kentlerdeki yoğunlaşma, kırsaldaki nüfusun 2050'de sadece yüzde 10'larda kalacağı tahminleri, tarımsal üretimdeki gerileme, gençlerin çalışma alanlarının azalması gibi "geliyorum" diyen felaketlere karşı şirketler ve sivil toplum kuruluşları ortak çalışmalar yürütüyor, sözler veriyor. İstanbul da 6 Aralık'ta buna benzer bir "hayır işi"ne ev sahipliği yapacak. Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Derneği'nin THY sponsorluğunda düzenlediği İşletme 2023 Zirvesi'nde 100'den fazla katılımcı, tüm bu sorunların çözüm yollarını tartışacak. Ama daha önemlisi, 27 dev şirketin üye olduğu dernek, zirvede katılımcılardan önemli bir manifestoya imza atmalarını isteyecek. KSS Derneği Başkanı Serdar Dinler zirvede özel sektörü, bireylerin toplumsal yaşama daha fazla katılımını sağlamak, işsizlik oranlarını düşürmek, iklim değişikliğinin zararlarını en aza indirmek, kaynakların tükenmesini önlemek, finansal bölünmelerin önüne geçmek, demografik değişimlere rağmen toplumsal barışı korumak amacıyla İşletme 2023 Manifestosu'nu imzalamaya davet edeceklerini söylüyor.

YEREL KARARLAR VAR

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği'nin 27'si kurumsal olmak üzere 49 aktif üyesi var. Kurumsal üyeler arasında Aksa, Avea, Bilim İlaç, İncekara Holding, IBM, TEB, TTNET, TeknoSa, PTT, Maxion Wheels, Visa Europe, Anadolu Efes, Canon, Sigma, GSK, İETT, RE/MAX, Watsons, DP World Yarımca, Carrefoursa, İş Gayrimenkul, Boeing ve BASF gibi değeri milyar dolarları aşan devler var . Serdar Dinler, İşletme 2023 Manifestosu için aslında derneğin çatı örgütü Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk (CSR) Derneği'nin 2 yıldır çalıştığını ve ortak eylem planı niteliğindeki kararların geçtiğimiz mayısta Milano'da deklare edildiğini belirtiyor. "Manifestonun maddeleri Küresel İlkeler Sözleşmesi, uluslararası KSS ilkeleri ve Avrupa Birliği 2020 stratejisi kapsamında hazırlandı. Ancak içinde Türkiye'nin de ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen iki önemli başlık yer alıyor" diyen Dinler bunları, "Sorumlu Şehirler ve İş İçin Beceriler" şeklinde sıralıyor.

MESLEKLER AZALIYOR

Dinler'in paylaştığı araştırma sonuçlarına göre bugün ilkokula başlayan bir çocuk üniversiteden mezun olduğunda mevcut mesleklerin yüzde 50'si artık geçerliliğini yitirmiş olacak. Bu da gençleri değişen dünyaya uygun mesleki eğitimlerden geçmeye zorluyor. Ancak hükümetler ve şirketlerin bu konuda yol gösterici olmaları gerek. Dinler, "İşte biz üyelerimizle birlikte bu konuda karar alıcıları nasıl yönlendirebiliriz, elimizdeki kaynaklarla neler yapabiliriz diye düşünüyoruz. Bunun için kendimizi sorumlu hissediyoruz" diyor. Bugün şehirlerdeki doluluk oranının yüzde 73.4 olduğuna, 2050'de ise yüzde 90'ları geçmesinin beklendiğine dikkat çeken Dinler'in çizdiği tablo vahim: "Kentsel nüfusun bu hızlı artışı sebebiyle gelecekte Türkiye'yi işsizlik, kaynakların tükenmesi, finansal krizler ve demografik değişimler gibi tehditler bekliyor. KSS Derneği olarak bu tehditlere dikkat çekmek ve önüne geçmek için çalışıyoruz. Bunun için kalifiye mezunlar şart. Çevresel kalkınma çok önemli. Dünya böyle giderse kalın duvarlarla bölünen güvenli şehircikler inşa edilmesinden korkuluyor. Asıl soru, bu duvarın dışındaki insanların hayatları ne olacak. İşletme 2023 Zivresi'nde tüm bunları tartışacağız."

FİRESİZ EKONOMİ MODELİ

Avrupa CSR Derneği'nin çalışmalarında da aktif rol alan Serdar Dinler, şu anda verimliliği hedefleyen 'Firesiz Ekonomi' adında bir çalışma yürütüldüğünü söylüyor. Tasarruf modelleri, gıda ve enerji atıklarının önlenmesi gibi konular çalışmanın başlıkları arasında. Dinler, çalışma sonuçlarının Avrupa'da mart ayında açıklanacağını ifade ediyor.

KAPİTALİZMİN ARA YOLU KSS
Serdar Dinler, son zamanlarda artan kapitalizm tartışmalarında da çözümün daha etkin bir kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımında saklı olduğunu vurgulayarak, "İş dünyasının sosyalist tarafı sosyal sorumluluktur. Eğer kapitalizm ile sosyalizm arasında bir ara yol bulunacaksa bu sosyal sorumluluktur" ifadesini kulla
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyarlık şirketlerden 2023 manifestosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN