Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Bağımsız denetçiler vergi gelirlerindeki artışa destek olacak”

Ekonomide işletme yapılarının karmaşık hale gelmesi ve çok uluslu şirket modellerinin ortaya çıkmasıyla doğan meslek grubu Bağımsız Denetçiler’in bir araya gelerek kurduğu “Bağımsız Denetim Uzmanları Derneği” (BADUDER) Başkanı Recep ÖNEM “Amacımız devletin vergi gelirlerinde artış sağlaması ve devletin doğru vergi politikaları planlamasına yardımcı olmasına yardımcı olmak” dedi.

Giriş Tarihi: 8.12.2015 15:49 Güncelleme Tarihi: 8.12.2015 20:10
“Bağımsız denetçiler vergi gelirlerindeki artışa destek olacak”

Derneği kurma amaçlarının bağımsız denetim sürecinin gelişmesi ve yaygınlaşması olduğunu söyleyen Önem "Meslektaşlarımız arasında sosyal iletişimi ve etkileşimi sağlama, mesleki eğitimler planlama, ve üst kurulumuz olan Kamu Gözetimi kurumu ile meslektaşlarımız arasında köprü vazifesi görmek istiyoruz" dedi.

Türkiye'de 13 bin bağımsız denetçi olduğunu söyleyen Önem "Bağımsız denetim mesleğinin layık olduğu noktaya gelebilmesi için meslektaşlarımızın örgütlenmesi bir araya gelmesi, birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Mesleğimizin ana damarı olan muhasebe-müşavirlik mesleğinde yaşanan parçalanmanın bağımsız denetim mesleğinde yaşanmaması arzumuzdur. İşte bu nedenle derneğimiz kurulurken benimsediğimiz her türlü siyası düşünceyi dernek çatısı dışında bırakarak yalnızca mesleki faaliyetler yapma düşüncesiyle hareket ederek bir araya geldik. Tüm meslektaşlarımızın da bu amaçla bir araya gelmelerini temenni ediyoruz" dedi.

İşletmelerin finansal tablolarının şeffaf, güvenilir, anlaşılır olabilmesi amacıyla bağımsız denetime ihtiyaç olduğunu ifade eden Önem "Denetçiler, bu bağlamda uluslararası denetim standartlarında öngörülen gerekli tüm bağımsız denetim tekniklerinin uygulanarak, defter, kayıt ve belgeler üzerinden denetlenmesi ve gerçeğe uygun değer ile değerlendirilerek rapora bağlanmasını ifade eder. Devlete yararları arasında ise vergi gelirlerinde artış sağlar, devletin doğru vergi politikaları planlamasına yardımcı olur, vergi denetiminde zaman ve insan tasarrufu sağlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Bağımsız denetçiler vergi gelirlerindeki artışa destek olacak”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN