ABD'li sağlık devi Opakim'i alıyor

Giriş Tarihi: 14.12.2015
ABD'li sağlık devi Opakim'i alıyor
Türkiye'de son dönemde yabancı yatırımcıların ilgi gösterdiği sağlıkta bir dev daha yatırıma geldi. ABD'nin en büyük sağlık şirketlerinden olan Saint Jude Medical, Türkiye'ye satın alma ile girdi. ABD'li sağlık devi, İstanbul merkezi Opakim Tıbbi Ürünler firmasıyla masaya oturdu. ABD'li firma, Türkiye'deki ilk yatırımı olarak Opakim'in kardiyovasküler tıbbi cihazlar birimini satın almak için anlaştı. Satış işlemi, resmi izinlerin ardından önümüzdeki günlerde tamamlanacak.

16 BİN ÇALIŞANI VAR
1976'da Minnesota'da kurulan Saint Jude Medical'in hisseleri ABD'deki New York Borsası'nda işlem görüyor. Geçen yılı 6 milyar dolarlık ciro ile kapatan şirketin 16 bin çalışanı var. 100 ülkede faaliyet gösteren Saint Jude Hospital'in varlıkları ise 11 milyar dolar civarında. ABD'li sağlık şirketinin görüştüğü Opakim ise 1992'de kuruldu. Özellikle kalp rahatsızlıklarına yönelik faaliyette bulunan şirket, General Electric'in sağlık birimi olan GE Healthcare ile de Türkiye çalışmalarında işbirliği yapıyor.

EN BÜYÜK YATIRIMI İLACA YAPTILAR
ABD'li şirketlerin Türkiye'de sağlık alanındaki en önemli yatırımı ilaç alanında gerçekleşti. ABD'li ilaç devi Amgen, 2012'de Mustafa Nevzat firmasını 700 milyon dolara satın aldı. ABD merkezli bir başka şirket olan Johns Hopkins Medicine International, Anadolu Grubu'na ait Anadolu Sağlık Merkezi ile işbirliği yaparken, Parexel International ise klinik araştırma hizmetleri üzerine çalışan Atlas Medical'in tamamını devraldı. Dünyaca ünlü hastane zinciri Cleveland Clinic Türkiye'de merkez açmak için çalışma başlatırken, Wallcott Holding sağlık serbest bölgesi için 1.8 milyar dolar yatırım yapmak için düğmeye bastı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'li sağlık devi Opakim'i alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN