Ette 'şap' tehdidi

Yurt geneline yayılan şap hastalığı nedeniyle zarar etmek istemeyen besici hayvanı kesime gönderince 'şaplı et'ler pazara çıktı. İnsana nadir bulaşan hastalık besiciyi iflas noktasına getirdi

Giriş Tarihi: 16.12.2015
Ette 'şap' tehdidi
Son bir haftadır Doğu ve Güneydoğu'da ortaya çıkan, Tarım Bakanlığı'nın gerekli aşıları 'terör' tehdidi nedeniyle bölgeye ulaştıramaması nedeniyle yayılan 'şap hastalığı'nın ete bulaştığı iddia edildi. Besicilerin, şap hastalığından dolayı kilo ve su kaybeden büyükbaşlarının bakım ve yem fiyatlarına daha fazla dayanamayıp hayvanlarını kesime gönderdiği öne sürülüyor.

BESİCİLER BATAR
Sektör temsilcileri, binlerce hayvanı olan ve tamamı şap hastalığına yakalanan üreticinin malını imha etmek gibi bir lüksü olmadığını, hayvanı ölmeden önce kesip etlerini piyasaya verme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor. Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, "Üretici düşen et fiyatlarıyla boğuşurken bir de üstüne şap sıkıntısı çıktı. Bu işin önüne geçilmezse pek çok besici batma noktasına gelir" dedi. Şap virüsünün yaygın olduğu Van'da 100 büyükbaş hayvan besleyen Metin Ersüdar, şap hastalığından dolayı 20 hayvanının telef olduğunu söyledi. Ersüdar, "Şap bizi mahvetti. Çok büyük zarar ettim. Ölen hayvanların tanesi en az 3 bin-3 bin 500 lira civarında. Şimdi de kalan hayvanların iyileşmesi ve beslenmesi için uğraşıyorum. Yem fiyatları da yüksek olduğu için zararımız devam ediyor" dedi. Bölgedeki besicilerin yüzde 80'inin aynı durumda olduğunu ifade eden Ersüdar, "Hayvanları iyileştirmeye çalışıyoruz. Çünkü kesime gittiğimizde hayvan kilo kaybettiği için yüzde 100 zarar ediyoruz. Eski kilosuna çıkarmak için beslemeye devam etmenin maliyeti de çok yüksek" diye konuştu.

ÇARE BULUNAMADI
Van Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Sabri Yılmaz ise şehirde istihdamın yüzde 65'ini sağlayan hayvancılığın şaptan bir türlü kurtulamadığını söyledi. Yılmaz, "İl Tarım Müdürlüğü aktif olmasına rağmen sıkıntı çözülemedi. Tarsim şaptan ölen hayvanı sigorta kapsamına almıyor. Bu sıkıntı" dedi.

BULAŞICI HASTALIK RİSKİ DE VAR
Van Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Doç. Dr. Loğman Aslan, Tarım İl Müdürlüğü verilerine göre aşılama oranının yüzde 60'ı bulduğunu, hayvan ticareti nedeniyle sirkülasyonun arttığını dolayısıyla aşılanmayan yüzde 40'lık kesimin hastalığı tüm yurda yaydığını kaydetti. "Önlem alınmadığı takdirde insana bulaşma riski çok yüksek olan tüberküloz, salmonella, brusella, kuduz hastalıklarının da ortaya çıkması ihtimalinin yüksek" diyen Aslan, hayvancılığa teşvik verildiğinde üretimin yüzde 20 arttığını ancak şap gibi bir hastalıkla kaybın yüzde 20'yi bulduğunu ifade etti. Aslan, "Teşvik verilirken aşı yaptırmayana teşvik verilmemeli. Çocuk aşısında nasıl ülke genelinde seferberlik ilan ediliyorsa hayvan aşıları için de başlatılmalı" diye konuştu. Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner ise şap hastalığının insana geçmediğini belirterek, "Tedirgin olmaya gerek yok" dedi.

VİRÜS ÜLKEYE SINIRDAN GİRDİ
Başta Suriye olmak üzere ithal edilen ülkelerden girdiği tespit edilen ve çıkış ili Van olan Nepal kökenli şap virüsü öncelikle doğu illerini etkisi altına aldı. Aşılanmayan ve bilinçsiz aşılanan hayvanlarda ortaya çıkan hastalık hayvan pazarları aracılığıyla yurt geneline yayıldı. Virüsü yok etmek için aşı geliştiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 1 ay içinde aşıları dağıtmaya başladı. 16 ilde hayvan pazarları kapatılırken pek çok ilçe karantinaya alındı. Hastalığın ağır seyrettiği doğu ve güneydoğu illerine aşı ulaştırmaya çalışan bakanlık, terör engeliyle karşılaştı. Şu anda il tarım müdürlükleri hastalığı kontrol altına almaya çalışıyor.

ÜRETİLEN AŞILAR UYGULANIYOR
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hayvan geçişleriyle ilgili komşu ülkelerle öteden beri yaşanan sorunlar olduğunu, bunların engellenmesiyle ilgili pek çok önlem aldıklarını söyledi. Çelik şöyle devam etti: "Şap ile ilgili farklı bir mikroptan bahsedildi. Onunla ilgili enstitülerimiz yeni bir aşı ürettiler, yaygın bir şekilde uygulanıyor. Konunun abartıldığı şekilde olmadığını da özellikle ifade etmek istiyorum." Çelik, bu konu nedeniyle et fiyatlarıyla ilgili bir sorunun söz konusu olmadığını da ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ette 'şap' tehdidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN