SSK Sorgulama Nasıl Yapılır? SSK Prim Sorgulama

Giriş Tarihi: 25.1.2016 10:53
SSK Sorgulama Nasıl Yapılır? SSK Prim Sorgulama

SSK Sorgulama Nasıl Yapılır? SSK Prim Sorgulama Ekranı, SSK Prim Sorgulama Emeklilik Haberi ile ilgili merak edilen tüm bilgiler ve detaylar haberimizde.Kamu işlemlerinin online hale gelmesiyle SGK işlemlerinizi SGK binasına gitmeden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Kamu işlemlerinin online hale gelmesiyle SGK işlemlerinizi SGK binasına gitmeden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. SGK sorgulama evden internetten nasıl yapılır? Ayrıntılar haberimizde...

Kamu işlemlerinin online hale gelmesiyle vatandaşlar SGK işlemlerini evlerinden kolaylıkla gerçekleştirirken zaman kaybı için strese girmelerine de gerek kalmıyor. Bu nedenle SGK'nın kullanmış olduğu bu sistem vatandaşların büyük ilgisini görüyor. Günün her saatinde girilebilen sisem sayesinde vatandaşlar illerinde bulunan SGK binasına gitmeden SGK işlemlerini dakikalar içerisinde gerçekleştirebiliyor.

Böylece vatandaşlar, resmi tatil, mesai saati, hafta sonu gibi tatillere takılmadan her gün her saat istediği işlemi online olarak gerçekleştirebiliyor. Bu sistem üzerinde en kullanılan E-SGM'de şifresiz T.C. kimlik numarasıyla SGK sorgulama işlemleri yapılabiliyor. Ancak E-SGM sistemi bir süredir ulaşıma kapalı olduğundan dolayı SGK online hizmetlerini e-Devlet üzerinden veriyor.

E-SGM'ye ulaşımın olmaması nedeniyle içerisinde bir çok online hizmet veren e-devlet uygulamasına geçiş yapan SGK buradan da güvenli şekilde SGK borç sorgulama, Hizmet dökümü, prim dökümü gibi işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIR?

e-Devlet sisteminin girişinde 4 farklı güvenlikli giriş yöntemi bulunuyor:

e-Devlet şifresi ile giriş

mobil imza ile giriş

elektronik imza ile giriş

T.C. kimlik kartı ile giriş

Giriş yöntemlerinden birisini kullanarak, sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler kategorisinden SGK'yı seçin. Burada her kol için ayrı uygulamalar bulunuyor. Burada vatandaşlar SSK Sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek 4A, 4B ve 4C hizmetleri listesinden 4A hizmet bilgisini seçerek güncel sigorta bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bundan böyle SSK sigortanızın ne durumda olduğunu, güncel halini buradan öğrenebilirsiniz.

TC kimlik no ile SSK prim gününüzü SGK sorgulama işlemini yaparak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. SGK hizmet dökümü sorgulama işlemini yapmak ve SSK gün ve prim borç, sigorta primlerinizi sorgulayabilmek için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmetleri ile birlikte artık çok daha pratik bir şekilde sigorta işlemlerini yapabilme imkanı bulunuyor. Özellikle de SGK hizmet dökümü sorgulama işlemleri son derece pratik ve kolay bir şekilde internet üzerinden yapılabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmet ağı ile sigorta mükellefleri son derece pratik bir şekilde sigorta işlemlerini online olarak yapabilme fırsatına sahip olabiliyor. Dijital teknolojinin sağlamakta olduğu yeni nesil olanaklar ile birlikte internetin en yoğun şekilde kamu hizmetlerinde kullanılıyor olması kamu kurumlarının vatandaşa internet kolaylığında hizmet sunulabilmesine yardımcı oluyor. Son yıllarda oldukça yoğun ve sık bir şekilde kamu kurumlarının dijital platform üzerindeki online kamu hizmetleri içerisinde geniş ağı ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmetleri öne çıkarken sigorta mükelleflerinin işlemlerinde çok daha pratik hizmetlerden yararlanabilmelerine yardımcı oluyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun dijital teknolojiyi kullanarak hizmete sunduğu online sigorta uygulamaları, sigorta mükelleflerine işlemlerinde önemli kolaylıklar elde edebilme imkanına sahip olabiliyor. Dijital teknoloji sayesinde internet üzerinde açılan online hizmetler ile birlikte sigorta mükellefleri SGK sorgulama işlemlerini son derece pratik ve kolay bir şekilde yapabilme fırsatına sahip olabiliyor. Günümüz modern Türkiye'sinde özel sektörlerde çalışmakta olan SSK sigortası mükelleflerine yönelik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dijital platformda SGK hizmet dökümü alma hizmeti sunuluyor. Özellikle de son yıllarda gelişen internet teknolojisini en aktif şekilde kullanmakta olan devlet kurumlarının başında gelen Sosyal Güvenlik Kurumu'nun dijital platformda sunmakta olduğu online hizmetleri ile sigorta mükelleflerine son derece kaliteli ve modern sigorta hizmetleri sunuyor.

Günümüz modern çağında gelişen internet teknolojisini en aktif şekilde kullanmakta olan devlet kurumlarının başında gelen Sosyal Güvenlik Kurumu' nun tüm online hizmetlerine resmi internet sayfasındaki online hizmetler kategorisi üzerinden erişim sağlanabiliyor. Bu kapsamda sigorta sorgulaması için dijital platform üzerinde hizmete sunulan E-SGM uygulaması yer alırken, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bakım çalışması gerçekleştiriyor olması nedeni ile sigorta sorgulamalarının online olarak yapılabilmesi sadece e-devlet sistemi üzerinden mümkün oluyor. Dijital platform üzerinde yer alan e-Devlet sistemindeki Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmetleri aracılığı ile sigorta mükellefleri SGK sorgulama işlemlerini son derece pratik ve kolay bir şekilde yapabilme fırsatına sahip olabiliyor. Bu sebep ile de günümüz modern çağında son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılan bu online hizmet uygulaması olarak öne çıkıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun dijital platform üzerinde yer alan e-Devlet sistemi içerisindeki online hizmetleri ile de SGK sorgulama işlemlerinin yapılabiliyor olması şifresiz sigorta sorgulama işlemlerinin yağıldığı SGK' nın E-SGM uygulamasının bakımda olması nedeni ile sadece e-Devlet sisteminden sigorta sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Sigorta mükellefleri dijital platform üzerinde yer alan turkiye.gov.tr adresinden erişim sağlayabildikleri sisteme giriş ekranından 'e-Devlet şifresi ile giriş', 'mobil imza ile giriş', 'elektronik imza ile giriş' ve 'T.C. kimlik kartı ile giriş' giriş yöntemlerinden birisini kullanarak sisteme giriş yapabiliyor. E-Devlet sistemine giriş işlemleri esnasında vatandaşların en çok kullandıkları giriş yöntemlerinin başında e-Devlet şifresi geliyor. E-Devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden kimlik ibrazı ile cüzi bir ücret karşılığında alınabiliyor. Sigorta mükellefleri T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak, SSK sorgulama işlemlerini online olarak gerçekleştirebiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun e-Devlet sistemi üzerinde yer alan online hizmetlerine e-hizmetler sayfasından ulaşılabiliyor. Sigorta mükelleflerinin e-hizmetler sayfasında yer alan alfabetik sıralamalı kamu kurumları ve bu kurumların online hizmetleri içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu ve kuruma ait olan online hizmetlere ulaşabiliyor. E-Devlet SSK sorgulama işleminin bu aşamasında sigorta mükelleflerinin bağlı bulundukları sigorta koluna göre seçimlerini yapmaları gerekiyor. Sıralı vaziyette bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmet uygulamaları 4A, 4B ve 4C sigorta kolları için ayrı ayrı listelenen uygulamalar içerisinden bağlı bulunan hizmet bilgisi seçeneğine tıklanması gerekiyor.

Bu kapsamda SSK sigortalısının e-Devlet SSK sorgulama işlemi sırasında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 4A sigorta hizmetleri listesindeki '4A hizmet bilgisi' seçeneğine tıklamaları gerekiyor. Bu şekilde sigorta sorgulamasını yapan SSK sigortası mükellefleri SSK sicil numarası, işe ilk giriş tarihi, güncel prim ödeme gün sayısı, güncel hizmet süresi, işe giriş ve çıkış tarihleri, dönem bazında prim ödemeleri ve toplam kazanç gibi sigorta bilgilerinin en güncel ayrıntılarına kolay bir şekilde erişim sağlayabilme imkanına sahip olabiliyor. İnternete bağlanılabilen her yerden bu sigorta sorgulama işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SSK Sorgulama Nasıl Yapılır? SSK Prim Sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN