Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile projesi imzalandı

Gümrük ve Ticaret Bakanı ile Gümrüklerden Sorumlu Maliye Bakanı Nodar Khaduri, -Gürcistan Projesi’ni imzaladı. Tüfenkci, “E-TIR Projeleri ile ulusal gümrük sistemleri ve diğer paydaşlar arasında güvenli veri değişimini sağlamayı ve eşyanın ülkeler arası düzenli ve güvenli aktarımını mümkün kılmayı amaçlıyoruz” dedi.

Giriş Tarihi: 26.1.2016 17:27
Gürcistan ile e-TIR projesi imzalandı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, heyeti ile -Gürcistan Projesi'ni imzaladı. Dünya Gümrük Günü dolayısıyla Gürcistan heyetiyle bir araya geldiklerini söyleyen Tüfenkci, "Tesis edilmekte olan E-TIR Projeleri ile ulusal gümrük sistemleri ve diğer paydaşlar arasında güvenli veri değişimini sağlamayı ve eşyanın ülkeler arası düzenli ve güvenli aktarımını mümkün kılmayı amaçlıyoruz. Bu sayede, ön kargo bilgisi tedariki ve gerçek zamanlı veri aktarımı yöntemleriyle, TIR işlemlerinin hızlanması ve dolayısıyla uluslararası ticaretin artması sağlanmış olacaktır. 64. Hükümet Eylem Planımızda da, bu sebeple E-TIR Projeleri'ne yer verdik" ifadelerini kullandı.

"E-TIR VİZYONUNA DÜNYA ÇAPINDA ÖNCÜLÜK EDİYORUZ"

Türkiye'nin E-TIR vizyonuna dünya çapında öncülük ettiğini vurgulayan Tüfenkci, İran ile imzalanan E-TIR projesini buna örnek olarak göstererek, "Geçen aylarda yine bir diğer komşumuz olan İran İslam Cumhuriyeti ile bir başka eTIR Pilot Projesi başlattık. Bu projemiz için Bakanlığımız, İran Gümrük İdaresi, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu, Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği ve her iki ülkenin kefil kuruluşları bir araya geldi ve projeyi başlattı" diye konuştu.

"SARP-SARPİ KARA HUDUT KAPISI ÇALIŞMALARINA BAŞLANACAK"

Sarp-Sarpi Kara Hudut Kapısı hakkında da bilgiler veren Tüfenkci şunları kaydetti:"Ülkelerimiz arasındaki en önemli geçiş noktası olan ve halihazırda işlemlerin yaklaşık yüzde 95'ini yürüttüğümüz Sarp - Sarpi Kara Hudut Kapısı'nın Türk tarafının genişletilmesi çalışmalarına 2016 yılı içerisinde başlayacağız."

KHADURİ: "SINIRLAR AYIRIR GÜMRÜKLER BİRLEŞTİRİR"

"Sınırlar ayırır gümrükler birleştirir, ülkelerimizi ikiye bölen sınırları bir iç gümrüğümüzle birleştirdik" ifadelerini kullanan Gürcistan Gümrüklerden Sorumlu Maliye Bakanı Nodar Khaduri ise, "Bugün önemli bir sözleşmeye imza attık. Hem iki ülke arasında hem de dünya arenasında öncü olacak bir programı başlatmış bulunmaktayız. Sayın bakanında ifade ettiği gibi bu projede hem dünya için örnek teşkil edeceğiz" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gürcistan ile e-TIR projesi imzalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN