Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 yöneticiden biri kadın

Türk şirketlerinde kadın yönetici oranı son 5 yılda yüzde 31'den 20'ye düştü. Kadının en fazla yer aldığı yöneticilik pozisyonu ise yüzde 25'le CFO'luk

Giriş Tarihi: 8.3.2016
5 yöneticiden biri kadın
Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Kadının sosyal yaşam ve ekonomi alanında gelişimi için globalde ne kadar yol kat edildiğine dair araştırmalar havada uçuşuyor. Şirket ve sivil toplum kuruluşları kadının daha fazla sokağa çıkması ve işgücüne katılması gerektiği konusunda hemfikir. Ancak araştırma sonuçları tüm yapılanlara rağmen bu konuda hâlâ uzun bir yol olduğunu gösteriyor.

TEPE YÖNETİMİ DİRENİYOR

Bağımsız denetim, vergi ve danışmanlık şirketi Grant Thornton'un bugüne özel yaptırdığı araştırmaya göre dünyada üç şirketten birinin üst yönetiminde tek bir kadın bile yok. Çalışmaya 100 şirketten üst düzey yöneticilerin katıldığı Türkiye'de ise beş yıl önce yüzde 31 olan kadın yönetici oranı bugün yüzde 20'ye inmiş durumda. Türk şirketlerdeki kadın yönetici rollerine bakıldığında en çok parayı teslim etmekte kadına güvenildiği görülüyor. Türk şirketlerinde en fazla kadın bulunan pozisyon yüzde 25 ile CFO'luk. Onu yüzde 14'erlik oranlarla pazarlama ve satış direktörlüğü takip ediyor.

YÜZDE 43 SIFIR ÇEKTİ

Nüfusunun yüzde 49.8'i kadın olan Türkiye'de şirketlerin yüzde 43'ü yönetim katına hiç kadın almamış. Grant Thornton Türkiye Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Hilal Baltacı, tam tersi yönde sonuçların elde edilmesi için daha fazla teşvik ve pozitif ayrımcılık uygulamalarının devreye sokulması gerektiğini söyledi. Baltacı, çocuklu aile destek programlarının belirleyici rol oynayacağına dikkat çekti.

TÜRKİYE 36 ÜLKE ARASINDA 27'NCİ
Türkiye kadın yönetici oranında 36 ülke arasında 27'nci. Bu karne G7 ülkelerinde de çok parlak değil. Kadın yöneticide global ortalama yüzde 24 iken G7 ülkelerinde 22. Japonya kadın yöneticisi olmayan yüzde 73'lük şirket oranıyla başı çekiyor. Şansölyesi kadın olan Almanya ise yüzde 60'la ikinci. Grant Thornton Türkiye Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Hilal Baltacı bu durumu "Kişi başı gelirin görece daha düşük olduğu ekonomilerde kadınlar kendilerini üretime ortak olmaya mecbur hissediyorken, ortalama gelir düzeyi arttıkça kadınlar uzun soluklu bir kariyer planına gerek görmüyorlar" şeklinde yorumladı.

ZEKA YETKİNLİĞİNDE DAHA ÜSTÜN
Korn Ferry Hay Group, 90 ülkede 55 bin profesyonel çalışanı zeka yetkinlik testine sokmuş. Testin sonucunda kadınların neredeyse tüm duygusal zeka yetkinliklerinde aldığı puan erkeklerden daha yüksek. Bunun tek istisnası olan 'duygusal kontrol'de ise iki cinsiyet arasında fark yok. Korn Ferry Executive Search Genel Müdürü Nilgün Langenberg kadınların erkeklere göre yüzde 45 oranında daha fazla tutarlı olarak empati gösterdiklerini söyleyerek "Bu iş dünyasında önemli" dedi.

FİNANSTA KADIN ÇALIŞAN DAHA FAZLA
Willis Towers Watson Türkiye Ücret Araştırmaları Yöneticisi Kerem Tuzlacı, Türkiye'de kadın istihdam oranının yüzde 35 olduğunu söyledi. Tuzlacı lojistik, ağır sanayi ve teknoloji şirketlerinin en düşük, hızlı tüketim, ilaç ve perakende şirketlerinin ise en yüksek kadın istihdamına sahip olduğunu, finansta ise rekabetin kadınlardan yana (yüzde 55) bir tablo ortaya koyduğunu ifade etti.

KADIN KATILIMI DOĞRU BİR KARAR
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 8 Mart'ı yaşamı şekillendiren kadınların önemini bir kez daha hatırlamanın fırsatı olarak gördüğünü söyleyen Sabancı, mesajında "Kadınların iş hayatına katılımında büyük artışlar yaşandı, elbette çok yol alındı. Bunu inkar edemeyiz ama yeterli değil. Yarattıkları katma değer, işin başarısı açısından yadsınamaz. Artık kadınların iş hayatındaki varlığı bir tercih değil, başarıya giden yolda bir zorunluluk" ifadelerini kullandı. Kadınları dahil etmeden ekonomik gelişmeden bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen Güler Sabancı şöyle konuştu: "Biz ayrıcalık değil eşitlik istiyoruz. Topluluğumuzda kadın çalışan ortalaması yüzde 38.5. Kadının katılımını sağlamak doğru bir iş kararı."

ŞİRKETİN PİYASA DEĞERİ ARTIYOR
Kadın yöneticilerin şirketlerin değerini artırdığına değinen Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ahmet Erdem de, cinsiyet eşitliğini hayatın her alanında sağlamak gerektiğine dikkat çekti. Avrupa borsalarına kayıtlı kadın yönetici sayısı fazla olan şirketlerde piyasa değerinin diğerlerine oranla yüzde 17 yukarıda olduğunu vurgulayan Erdem, "Bu şirketlerde operasyonel kârlar iki kat fazla" dedi. Erdem, "Kadınların Üst Yönetimde Temsilinin Artırılması" başlıklı bir rapor hazırladıklarını belirtti.

TÜSİAD: TEK KANATLA OLMAZ
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) de "Tek kanatla uçamayız" başlıklı kadın araştırmasının sonuçlarını açıkladı. "Kadını şiddet riskine açık bırakan tüm koşullar ortadan kaldırılmalı" denilen araştırmaya göre Türkiye'de 4 kadından 1'i ekonomik şiddete maruz kalmış. Araştırmada ayrıca "çocuk mu kariyer mi" tercihinin yanlış olduğuna dikkat çekilerek, "11.5 milyon kadın ev işleri ve çocuk bakımı nedeniyle işgücü piyasasına katılamıyor" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 yöneticiden biri kadın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN