Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Kâinat imamı’ finans baronu çıktı

FETÖ’ye finans sağlayan kaynakların 150 milyar a ulaştığı ortaya çıktı. Örgütte ‘Kâinat imamı’ olarak tanımlanan Gülen’in kapatılmasına ısrarla karşı çıktığı dershanelerin de 15 milyar dolar kaynak sağladığı belirlendi

Giriş Tarihi: 7.4.2016
‘Kâinat imamı’ finans baronu çıktı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)/Paralel Devlet Yapılanması (PDY) ana dava soruşturmasında örgütün kaynaklarına ilişkin dudak uçuklatan bir bilanço çıktı. 160 ülkede faaliyet gösteren örgüte ait şirket, dershane, üniversite, okul ve vakıfların arasında yer aldığı finans kaynaklarının boyutunun 150 milyar ı bulduğu kaydedildi. Soruşturma kapsamında peş peşe himmet operasyonları yapılırken, örgütün diğer kaynaklarıyla ilgili olarak Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) uzmanlarınca hazırlanan raporlar da ana dava dosyasına eklendi. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu'nca iddianamesi hazırlanan örgütün mali yapısıyla ilgili kritik tespitlere yer verildi.

PKK'NIN KURYESİ FETÖ/PDY'NİN EVİNDEN ÇIKTI

30 MİLYAR DOLAR İPEK'TE
Dosyada yer alan bilgilere göre, örgütün finans kaynaklarının başında, Kozaİpek Holding ile Kaynak Holding geliyor. "Terörizmin finansmanı" suçlamasıyla yönetimlerine kayyum atanan holdinglerin, bu bilanço içindeki paylarının yaklaşık 40 milyar dolar olduğu kaydedildi. Örgüt yöneticisi iddiasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan firari Akın İpek'e ait Koza-İpek Holding'in 30 milyar dolar, Kaynak Holding'in ise 10 milyar dolarlık doğrudan ve dolaylı kaynak yönettiği belirlendi.

15 MİLYAR DOLARLIK RANT
Örgüt lideri iddiasıyla suçlanan ve örgüt içinde "Kainat imamı" olarak tanımlanan Fetullah Gülen'in kapatılmasına ısrarla karşı çıktığı dershanelerin ise fon kayağı sıralamasında ikinci sırada olduğu dikkat çekti. Dershanelerin 15 milyar dolar paya sahip olduğu kaydedildi.

KAYIT DIŞI PARALAR BAVULLARLA TAŞINIYOR
Soruşturmada, bu kuruluşlar üzerinden dönen bilançodan ayrı olarak, "himmet ve " parası adı altında kayıt dışı kaynağa dikkat çekildi. Örgüt üyelerinden aylık olarak toplanan "himmet" dışında dini bayramlarda alınan "kurban" paralarının da kayıt dışı olarak sisteme entegre edildiği belirtildi. Bankacılık sistemi kullanılmadan toplanan ve sistem içine aktarılan paraların değişik ülkelere özellikle valizlerle taşındığına vurgu yapıldı.

ÖRGÜTÜN FİNANS KAYNAKLARI

Koza-İpek Holding: 30 milyar dolar
Kaynak Holding: 10 milyar dolar
Dershaneler: 15 milyar dolar
Üniversite, dernek, vakıf, yurt, banka, yayın: 95 milyar dolar
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kâinat imamı’ finans baronu çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN