Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı şebeke ve sayaçlar

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Akıllı şebeke ve sayaçlar
Prof. Dr. Necip CAMUŞCU
Metroloji ve Standardizasyon Gen. Müd.


Günümüzde birçok ülkede klasik şebeke uygulamalarından akıllı şebeke uygulamalarına doğru bir geçiş başlamıştır.
Bu kapsamda ülkeler; ileri ölçüm alt yapısı kurmaya, yenilenebilir kaynaklarını sisteme dâhil etmeye, mevcut şebekelerini modernize etmeye, klasik sayaçların yerine akıllı sayaçlar kullanmaya başlamıştır.
Ayrıca dünyada elektrikli araçların ve akıllı binaların yaygınlaştırılması amacıyla da birçok proje uygulamaya konulmuştur.
Akıllı şebekelerin önemli öğelerinden birisi de bakanlığımızın sorumluluğunda olan sayaçlardır.
Akıllı sayaçların, mevcut şebeke sistemlerinde yer alan klasik sayaçlardan en önemli farkı, sahip olduğu haberleşme altyapısıyla çift yönlü veri akışını sağlaması ve sisteme, gerektiğinde müdahale edilerek yönetilmesine imkân vermesidir. Gerek şu anda kullanılan sayaçlar, gerekse akıllı sayaç olarak tabir edilen ileri teknolojiye sahip sayaçların, piyasaya arz edilirken belirli bir teknik düzenlemeye uygun olarak arz edilmesi gerekmektedir.
İşte bakanlık olarak biz bu aşamada devreye giriyoruz. Elektrik, su ve gaz sayaçlarının piyasaya arzı, piyasada iken denetimleri ve kullanıma sunulduktan sonraki muayeneleri, 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ile 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri çerçevesinde bakanlığımızca yürütülmektedir.
Bakanlığımız için esas olan, abonelerde tip onayı alınmış, muayene işlemleri, muayene işaretleri ve /veya damgalama işlemleri yapılmış sayaçların kullanılmasıdır.
Ülkemizde yaklaşık 36 milyon elektrik, 25 milyon su, 11 milyon gaz sayacı bulunmaktadır.
Sayaçlarda, özellikle elektronik sayaçlarda teknolojik gelişme çok hızlı olmaktadır.
Buna paralel olarak yerli üreticilerimiz de takdire şayan bir gelişme göstermiştir.
Biz de bakanlık olarak sayaç sektöründeki gelişmeleri izlemek ve değerlendirmek, sektörde karşılaşılan sorunlar ve bunların çözümüne yönelik görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 2013 yılında Sayaçlar Komisyonu'nu (SAYKOM) kurduk.
Komisyon; Bakanlığımız başkanlığında, ilgili kamu kurumları, STK'lar, imalatçı ve ithalatçı firma temsilcilerinin katılımıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Diğer taraftan ülkemizde ve uluslararası alanda akıllı şebeke konusunda yapılan çalışmaların ortaya konulması, değerlendirilmesi ve bundan sonraki çalışmalar için bir yol haritası oluşturulması amacıyla 3 yıldır Uluslararası Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı düzenlenmektedir. Bu yıl paydaşlarımızla birlikte dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz bu kongrenin sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı şebeke ve sayaçlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN