Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Farklı görünen çakmaklara yasak geldi

Genellikle , puro ve pipoların tutuşturulmasında kullanılan ve olduklarından farklı görünen çakmakların piyasaya arzı yasaklandı.

Giriş Tarihi: 4.5.2016 10:20 Güncelleme Tarihi: 4.5.2016 17:02
Farklı görünen çakmaklara yasak geldi

ÇAKMAK SİLAH ARTIK SATILAMAYACAK

Gümrük ve Bakanlığının "Tüketici Ürünlerinin Güvenlik Risklerinin Belirlenmesine İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" 3 ay sonra yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, tüketiciler tarafından genellikle , puro ve pipoların tutuşturulmasında kullanılan ve tabanca, oyuncak, çizgi film karakteri gibi şekilleriyle olduklarından farklı görünen çakmakların piyasaya arzına yasak geldi.

ÇOCUK ÜRÜNLERİNE GÜVENLİK STANDARDI

Ayrıca, Bakanlığın bazı tüketici ürünlerinin güvenli olarak piyasaya arzının sağlanması için yerine getirilmesi gereken temel gerekleri belirlendiği "Bazı Tüketici Ürünlerinde Uygunluk Denetimi Tebliği" de yayımlandı. Buna göre, çocuk sandalyeleri, emzikler, yüzmeye yardımcı donanımlar ve elektrikli dış fırçalarının da aralarında bulunduğu bazı ürünlerin, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki sağlığı, ve tüketicinin korunması açısından sahip olması gereken asgari güvenlik koşullarını karşılaması gerekecek.

Talep edildiği takdirde üreticiler, uluslararası akreditasyona sahip veya Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlardan alınmış test raporlarını veya ürünün uygunluğunu gösteren tüm bilgi ve belgeleri Bakanlığa sunacak. Söz konusu Tebliğ hükümleri, Avrupa Birliği üyesi bir ülkede yasal olarak üretilmiş veya serbest dolaşıma girmiş ürünlere uygulanmayacak. Öte yandan Bakanlık, belirli değerlendirmeler sonucunda bir ürünün piyasaya arzını yasaklayabilecek, koşula bağlayabilecek veya ürünün piyasadan toplatılmasını isteyebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Farklı görünen çakmaklara yasak geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN