Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Limanda ‘Mavi Kart’ dönemi

ve Şehircilik Bakanlığı, ’daki 8 yat limanında ‘Mavi Kart’ sistemini hayata geçirdi. Tekne atıkları ‘Mavi Kart’la toplanacak

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Limanda ‘Mavi Kart’ dönemi
ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, "'da 8 yat limanında bulunan atık kabul tesislerinin devreye alınmasıyla ülkemizdeki tüm yat limanlarında Mavi Kart sistemine geçmiş olacağız" dedi. Ataköy Marina'da düzenlenen Mavi Kart tanıtım töreninde konuşan Sarı, kirliliğinin küresel bir boyuta ulaştığını söyledi. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli gündem maddelerinden birinin deniz kirliliğiyle mücadele olduğuna dikkat çeken Sarı, 2011'den bugüne kadar 55 adet marinanın 47'sinde, Mavi Kart sistemini kurduklarını, yerli ve yabancı bayraklı, toplam 20 bin tekneye mavi kart verdiklerini açıkladı.

MOBİLİZE GEMİ HİZMETİ
Bakan Sarı'nın verdiği bilgiye göre Mavi Kart sisteminde, tekneler atıklarını marinalarda teknik desteğe ihtiyaç duymadan boşaltabiliyor ve kartlarına ne kadar atık verdiklerini işletebiliyorlar. Denetim birimleri, sadece teknenin adına bakarak, atık verip verilmediğini görebiliyor. Bazı teknelerin marinalarda değil, koylarda gecelediğini, bu talebe yönelik olarak Muğla'da 7, İzmir'de 1 adet olmak üzere toplamda 8 mobilize atık alım gemisiyle hizmet verdiklerini aktaran Bakan Sarı, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a da Mavi Kart verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limanda ‘Mavi Kart’ dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN