Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Albayrak’tan Komşu’ya TAP ziyareti

Giriş Tarihi: 17.5.2016
Albayrak’tan Komşu’ya TAP ziyareti
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Azerbaycan gazını Avrupa'ya taşıyacak olan boru hattı Trans Adriyatik Pipeline (TAP) inşatına start verecek törene katılmak üzere bugün Selanik'e gidiyor.

BERAT ALBAYRAK: 14 YILDA ÖNEMLİ MESAFE KATEDİLDİ

Başbakanı Aleksis Çipras ve Enerji Bakanı Panos Skurletis'in davetlisi olarak Selanik'e gidecek olan Albayrak'ın yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Arnavutluk ve İtalya üst düzey temsilcileri törende hazır bulunacak. Temsilciler törende Azerbaycan'ın Şah denizinden çıkan doğalgazını, Türkiye ve üzerinden Avrupa ülkelerine taşıyacak boru hattı inşaatına start verecekler. Bakan Albayrak'ın burada 'ın yanı sıra törene katılacak olan ülkelerin üst düzey temsilcileriyle bir dizi görüşmelerde bulunması bekleniyor. Türkiye'yi enine kesen boru hattının uzantısı olarak planlanan hattın 550 kilometresi Yunanistan'da inşa edilecek. Daha sonra Arnavutluk'a ve oradan Adriyatik Denizi'nin altından İtalya'ya bağlanacak olan boru hattı Avrupa ülkelerinin gaz ihtiyacını karşılayacak.

2020'DE TAMAMLANACAK

İlk aşamada 10 milyar metreküp, ikinci aşamada 20 milyar metreküp gaz taşıması planlanan TAP, gerek Avrupa ülkeleri için gerekse topraklarından geçecek olan ülkeler için ekonomik açıdan büyük önem taşıyor.

Haziran ayında başlayacak ve 2020'de tamamlanması planlanan TAP projesine BP yüzde 20, SOCAR yüzde 20, Snam yüzde 20, Fluxys yüzde 19, Enagas yüzde 16, Kai Axpo yüzde 5 oranında katılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Albayrak’tan Komşu’ya TAP ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN