"Canı sıkılan kapıyı kapatıyor!"

Giriş Tarihi: 21.5.2016 13:14 Güncelleme Tarihi: 21.5.2016 13:31
Canı sıkılan kapıyı kapatıyor!

İpsala ve Kapıkule sınır kapılarının yine grev nedeniyle kapalı olması Türk taşımacıları canından bezdirdi. yetkililerinin, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne verdiği bilgiye göre sadece balık yüklü TIR'lar ile acil durumu olanların geçişine izin veriliyor. Dün 'a gitmek için Pazarkule Sınır Kapısı'na gelenler çıkış yapamadı. Konu ile ilgili UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener Sabah.com.tr'ye önemli açıklamalarda bulundu.

SINIR KAPILARI KAPANDI

'da kamu personelinin genel greve gitmesi, Edirne'de 'a açılan İpsala ve Pazarkule Sınır Kapıları'nın geçişlere kapanmasına neden oldu. Dün sabah 06.00'da başlayan grev nedeniyle araç ve yaya geçişlerine izin verilmiyor. yetkililerinin, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne verdiği bilgiye göre sadece balık yüklü TIR'lar ile acil durumu olanların geçişine izin verilecek. Dün Yunanistan'a gitmek için Pazarkule Sınır Kapısı'na gelenler çıkış yapamadı.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü resmi internet sitesinden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Yunan Gümrük İdaresinden alınan bilgiye göre, genel grev nedeniyle bugün 20 Mayıs 2016 Cuma saat 06.00'dan 22 Mayıs 2016 Pazar günü saat 18.00'a kadar gümrük kapılarında TIR işlemleri yapılmayacak (balık hariç), yolcu işlemlerinin ise yavaş yapılacağı bildirilmiştir" denildi.

"EYLEMLER HERKESİ BIKTIRDI!"

UND İcra Kurulu Başkanı, Fatih Şener son zamanlarda yaşanan grev adı altındaki taşımacılık engelleri ile ilgili sabah.com.tr'ye özel açıklamalarda bulundu.

Şener bu eylemlerin artık herkesi bıktırdığını ifade ederek "Teslim zamanı önemli olan mallar var. Taşımacılar artık ne yapacağını bilemez hale geldi. İhracatımız ağırlıklı olarak Cuma-Cumartesi günü çıkış yaptığı için araçlarımız mağdur olacak.. Hafta sonu yaklaşık 500-600 aracın giriş çıkış yaptığı ipsala kapımızın kapanması ile büyük sıkıntı yaşanacak. Tek çıkış alternatifi haline gelen Kapıkulede avrupaya gidecek bütün yükler bundan olumsuz etkilenecek" dedi.

LOJİSTİKÇİLER TIR'LATMAK ÜZERE

"TİCARETİMİZİN ENGELLENMESİNE SESSİZ KALAMAYIZ"

UND İcra Kurulu Başkanı Şener İpsala ve Kapıkule sınır kapılarının Şubat ayında da çiftçi eylemi sebebiyle kapandığını ve bölge ülkelerindeki taşımalar bu durumdan olumsuz etkilendiğini hatırlatarak "Şubat ayındaki kapatma eylemi sırasında Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Bulgar-Yunan gümrüğüne giderek bu eylemi protesto etmiş ve ticaret yolunun açılmasını istemişti. Dünya ile ticaretimiz engelleniyorsa bu duruma sessiz kalmamalıyız. Bu tür yerel eylemler transit geçiş hakkını kısıtlamamalı. Ticaretin önünün kesilmesi her ne şekilde olursa olsun engellenmelidir, AB yetkililerini bu ve benzeri olaylara el koymaya davet ediyoruz" diyerek yaşanan soruna dikkat çekti.

CANI SIKILAN KAPIYI KAPATIYOR

Bulgaristan'da hurdacıların, Yunanistan'da da çiftçilerin canı sıkıldıkça gelip bu kapıları kapattığını anlatan Şener "Şimdi de Yunanlı Gümrükçü eylemi ile karşı karşıyayız. Bu kapı sadece Türkiye-Yunanistan arasında bir kapı değil, Türkiye ile AB arasında bir kapıdır. Bu kapıdan geçen malların bir çoğu Avrupa'ya taşanan mallardır. Aklına gelenin gidip kapıyı kapatması önlenmeli ve ticaretin akışı kesilmemelidir" dedi.

"YABANCILARIN 5 KATI SİGORTA MALİYETİMİZ VAR"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Canı sıkılan kapıyı kapatıyor!"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN