EPDK'dan çağrı merkezlerine 45 saniye zorunluluğu

Giriş Tarihi: 4.10.2016 11:25 Güncelleme Tarihi: 4.10.2016 12:12
EPDK'dan çağrı merkezlerine 45 saniye zorunluluğu

Elektrik tüketicilerine arıza bildirimi, şikayet ve itiraz gibi konularda hizmet sunacak çağrı merkezlerini arayan aboneler en geç 45 saniye içerisinde operatöre bağlanabilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkililerinden alınan bilgiye göre kurul, elektrik dağıtım şirketleri tarafından kurulacak çağrı merkezlerinin hizmet kalitesi standartlarına ilişkin usul ve esasları belirledi.

BERAT ALBAYRAK AÇMIŞTI

EPDK, ilki geçtiğimiz hafta Denizli'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından açılan ve 24 saat kesintisiz hizmet verecek çağrı merkezlerini arayan abonelerin, en geç 45 saniye içerisinde operatöre bağlanabilmesi zorunluluğunu getirdi.

İlgili yönetmelik uyarınca elektrik dağıtım şirketleri (EDAŞ) ile görevli tedarik şirketleri tarafından ülke çapında kurulması planlanan 9 çağrı merkeziyle, arıza bildirimi, kaçak ve usulsüz elektrik enerjisi kullanım ihbarı, ödeme bildirimlerine ilişkin itiraz ve şikayet gibi başvurular cevaplandırılacak.

İŞLEMİNİ TAMAMLAYAMAYAN ABONE OPERATÖRE OTOMATİK BAĞLANACAK

Merkezleri arayan ve sesli yanıt sistemine giriş yaparak 2 dakika içinde işlemini tamamlayamayan abonelerse bu sürenin sonunda otomatik olarak yeniden operato¨re yo¨nlendirilecek.

İŞLEM KAYITLARI 5 YIL BOYUNCA SAKLANACAK

Çağrı merkezi sisteminde 1 yıl boyunca doğrudan erişilebilir biçimde bulunacak işlem kayıtları 5 yıl boyunca merkezlerin yedekleme ünitelerinde saklanacak.

MERKEZLER AKREDİTE KURULUŞLAR TARAFINDAN DENETLENECEK

Çağrı merkezlerinin gerekli niteliklere haiz olduğu, ilgili standartlara uygun biçimde işletildiği ve üretilen raporların doğruluğu bu konuda akredite kuruluşlar tarafından incelenerek belgelendirilecek ve her yılın mart ayı sonunda EPDK'ya sunulacak.

BAKAN ALBAYRAK 9 ÇAĞRI MERKEZİNİ BİZZAT AÇACAK BAKAN ALBAYRAK'TAN MOODY'S' NET CEVAP! "BİRİLERİ OPERASYON YAPIYOR BOŞ VERİN İŞİMİZE BAKALIM"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EPDK'dan çağrı merkezlerine 45 saniye zorunluluğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN