Köprüyle geldi Dalgakıran’la ortak oldu

Japon devi IHI, Osmangazi Köprüsü ile başlayan hikâyesine sanayi ile devam ediyor. IHI ’de Dalgakıran ile turbo kompresör üretecek. Yatırımın 2017 yazında bitmesi öngörülüyor

Giriş Tarihi: 8.10.2016
Köprüyle geldi Dalgakıran’la ortak oldu
Japonya'nın nükleerden altyapıya kadar birçok alanda faaliyet gösteren dev şirketi IHI, 'de Osmangazi Köprüsü ile başlayan hikâyesine yeni bir yatırım ekledi. Japon firma 'de yerel ortakla turbo kompresör fabrikası kuracak.

İHRACAT YAPILACAK
IHI ve Dalgakıran Makina fabrika için yüzde 51'e 49 hisse oranı ile ortaklık kurma kararı aldı. IHI, 'de kompresör fabrikası kuran ilk Japon şirketi olacak. Konu hakkında SABAH'ın sorularını yanıtlayan Dalgakıran Kompresör Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, 2017 yazında fabrikanın inşaatını bitirmek istediklerini belirtti. Dalgakıran, "Yaza yetişmezse 2018 başında üretim başlayacak. Özellikle ihracata yönelik yatırım olacak. Turbo kompresör teknolojik açıdan uçak motorunun bir altı. Ciddi bir knowhow getiriyoruz. Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa'yı hedefliyoruz" dedi.

TÜRKİYE'YE GÜVENİN GÖSTERGESİ
Adnan Dalgakıran, Japon firmasıyla ortaklıklarını şu sözlerle değerlendirdi: "Türkiye'nin zor zamanlarında böyle büyük bir Japon firmasının yatırım yapması güvenin göstergesi. Biz yıllardır üretimde katma değerin ön planda tutulmasını ve yüksek teknolojili ürünlere yönelinmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu yatırım da böyle bir hamle. Bu girişim elbette ilk adım. Yatırım tutarı çok daha yukarılara çıkacak. Aynı zamanda farklı alanlarda da yatırım yapmayı planlıyoruz. Bizim dünyanın birçok yerinde ortaklıklarımız oluyor. Örneğin yakın bir zamanda ABD'de yeni bir şirket kuracağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köprüyle geldi Dalgakıran’la ortak oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN