Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özelleştirmede 2,5 milyar liralık 'enerji' bereketi

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından dün gerçekleştirilen ve yılın en büyük ihalesi olan, Menzelet-Kılavuzlu hidroelektrik santrallerine (HES) 1 milyar 250 milyon lira teklif gelmesiyle, 15 Temmuz'dan sonra enerji özelleştirmelerine önerilen toplam rakam, 2,5 milyar liraya yaklaştı.

Giriş Tarihi: 4.11.2016 14:54
Özelleştirmede 2,5 milyar liralık 'enerji' bereketi

Özelleştirme İdaresi Başkanlığında dün yapılan Menzelet-Kılavuzlu ihalesine 10 firma katılırken, Akörenbeli Hidroelektrik Santral Yatırımları Yapım ve İşletim AŞ ihaleye 1 milyar 250 milyon lira teklif verdi.

2 Kasım 2016 itibarıyla Türkiye Varlık Fonu Yönetim AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak atanan Mehmet Bostan'ın, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı döneminde tüm hazırlık sürecini yürüttüğü Menzelet-Kılavuzlu HES'leri 2016'nın en büyük satın alma ve birleşme işlemi oldu.

15 Temmuz darbe girişimi ve Moody's'in not indirimi sonrası piyasalarda tedirginlik beklenirken, 29 Eylül'deki Almus-Köklüce HES'leri ihalesine 750 milyon 500 bin liralık teklif verildi.

20 Ekim'de yapılan Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım AŞ'nin özelleştirilmesi ihalesine de 490 milyon liralık teklif geldi. Bu üç ihaleyle beraber, son üç aydaki enerji ihalelerine toplamda 2 milyar 490 milyon 500 bin liralık teklif verilmiş oldu.

Mehmet Bostan'ın "yeni nesil özelleştirme" olarak adlandırdığı sürecin ilk örneği olan Çayırhan B kömür sahası ve Çayırhan B santralinin özelleştirmesi için ise son teklifler Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 21 Kasım'a kadar alınacak. Bu ihale, ilk defa uygulanacak açık eksiltme usulüyle yapılacak.

Çayırhan B sonrasında yerli kömürde yeni sahayla enerji özelleştirmelerinin hız kesmeden sürmesi bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özelleştirmede 2,5 milyar liralık 'enerji' bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN