Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: ın ederi 2,50 TL

Giriş Tarihi: 16.6.2017 14:46 Güncelleme Tarihi: 16.6.2017 21:35
Goldman Sachs: Doların ederi 2,50 TL

Dünyaca ünlü yatırım bankası , ın olması gereken adil i 2,50 TL olarak hesapladı. Banka ayrıca "İyi carry trade getirisiyle gelişen piyasalarda öne çıkmak için en ilgi çekici aday" değerlendirmesinde bulundu

Yatırım Bankası , daki son düşüşe rağmen 'nı hala gerçek inin en çok altındaki gelişen ülke para birimi olarak görüyor.

Goldman Sachs'ın "GSDEER" ve "GSFEER" adını verdiği ölçümlerine göre Dolar/TL'nin adil değer 3,50 seviyelerinin çok altında; 2,50 TL.

"TÜRK LİRASI'NI DENEME ZAMANI MI?"

GS, "TL'yi deneme zamanı mı?" başlıklı yorumunda "İyi carry trade getirisiyle TL gelişen piyasalarda öne çıkmak için en ilgi çekici aday. ABD faizlerine yüksek bağlılığı ve önümüzdeki çeyrek dönemde ABD'de daha gevşek parasal koşulların oluşacağı beklentisi de bunu destekliyor" değerlendirmesine yer verdi.

TL NEDEN GERÇEK DEĞERİNİN ALTINDA?

GS, 14 Haziran'da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından önce paylaştığı bu yorumunda TL'nin dolar karşısında adil değerinden 1 liraya yakın sapmanın genel olarak merkez bankasının faizleri önemli ölçüde artırmaya olan isteksizliğine bağladı.

MERKEZ'İN SON KARARLARI NE SİNYAL VERİYOR?

Nisan'da geç likidite penceresi (GLP) faiz oranının yüzde 12,25'e yükseltilmesini ise piyasa baskısı olmadığında "güvercin refleks göstermeye yatkın kurumun" ilk şahin sürprizi olarak gören Goldman Sachs, Haziran toplantısında bunun korunmasının politika reaksiyonda dönüşüm yaşandığını söylemeyi daha kolaylaştıracağını söyledi.

GOLDMAN SACHS'A GÖRE TL İÇİN EN İYİ SENARYO

TCMB, dün açıklanan Haziran ayı PPK kararında faizleri değiştirmedi ve gerektiğinde ek sıkılaşmaya gidilebileceği ifadesini karar metninde korudu. Goldman Sachs, "Sıkı para politikası ve gevşek mali politika kombinasyonu, oldukça destekleyici değerlemelerle birlikte özellikle de enflasyon mevcut çok yüksek seviyelerden stabilize olmaya başlarsa TL için daha fazla değer kazancı alanı olabileceğine işaret ediyor." diyor.

Bugün neler oldu? (16.06.2017)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Goldman Sachs: Doların ederi 2,50 TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN