Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyaya açılmak için boru hatları şart

’ne dört ülkenin devlet başkanı katıldı. Cumhurbaşkanı , dünya ve pazarlarına açılabilmek için boru hatları inşa etmenin zorunlu olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 11.7.2017
Dünyaya açılmak için boru hatları şart
Cumhurbaşkanı , 22. 'nde Türkiye'nin büyük bir güç ve dünya çapında birçok meselede çözüm sağlamaya muktedir bir ülke olduğunu belirtti. Aliyev, "Türkiye güçlendikçe biz de güçleniyoruz. Türkiye ve Azerbaycan, bütün meselelerde birbirinin yanındadır" diye konuştu. İki kardeş ülke arasındaki işbirliğinin bütün alanları kapsadığına işaret eden Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan'ın enerji alanındaki ortaklığı ve işbirliğinin birçok önemli stratejik meselenin gerçekleştirilmesini sağladığını, bu bağlamda projelerin hayata geçirildiğini belirtti.

40 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
Türkiye ve Azerbaycan arasındaki projelerin dünyanın enerji haritalarının yeniden düzenlenmesine yol açtığını ifade eden Aliyev, ülkesi Azerbaycan'ın tarihi anlamda da petrolün ilk bulunduğu ülke olduğunu dile getirdi. Aliyev, o dönemde Azerbaycan'ın bağımsız olmadığını ve kendi yeraltı zenginliklerinden istifade edemediklerini ancak bağımsızlığın kazanılmasından sonra Azerbaycan'ın kendi zenginliklerinden yararlanan bir ülke haline gelebildiğini kaydetti. Azerbaycan'da birçok zengin yataklarının keşfedildiğini anımsatan Aliyev, bu doğalgaz rezervlerinin de dünyanın en büyükleri arasında yer aldığını söyledi. Aliyev, Azerbaycan'ın artık dünyaya petrol ve doğalgaz ihraç eden bir ülke haline geldiğine dikkati çekerek, "Bizim ülkemiz, dünya petrol ve doğalgaz pazarlarına açılabilmek için boru hatları inşa etmek zorundaydı" ifadesini kullandı. Bu çerçevede 2006'da Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı ve 2007'de Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) Doğalgaz Boru Hattı'nın inşa edildiğinin altını çizen Aliyev, ayrıca Hazar Denizi'ni Karadeniz ile birleştiren hatla Azerbaycan petrol ve doğalgazının dünya pazarına ulaştığını belirtti. Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan arasında 2012'de Trans Anadolu Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) imzalandığını hatırlatarak, bu projenin hayata geçirilmesi için çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini bildirdi. TANAP'ı oluşturan boru hattı projesinin yüzde 77'sinin tamamlandığını ve gelecek yıl açılışının yapılacağını dile getiren Aliyev, bir diğer büyük proje Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TAP) de yüzde 44 oranında tamamlandığını söyledi. Aliyev, projelerin maliyetinin 40 milyar dolar olduğunu, hayata geçirilmesiyle Azerbaycan doğalgazının hem bölgenin hem de Avrupa'nın ihtiyacını karşılayacağını kaydetti. Aliyev, bu projelere Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya'nın dahil olduğunu dile getirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlham Aliyev ile kucaklaşarak samimi bir şekilde selamlaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaya açılmak için boru hatları şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN