HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den ticaret savaşında 'ye misilleme

, ’den ithal ettiği 128 ürüne yüzde 25’e kadar vergi uygulayacak. ABD Başkanı , Çin mallarına 50 milyar dolarlık gümrük vergisi getirme kararının ardından Çin de ABD'ye karşı aynı tedbirleri uygulama kararı aldı.

Giriş Tarihi: 2.4.2018 10:27 Güncelleme Tarihi: 2.4.2018 10:35
Çin'den ticaret savaşında ABD'ye misilleme

'in, Washington yönetiminin çelik ve alüminyum tarifelerine karşılık, 'den ithal edilen 128 ürüne yüzde 15 ila 25 vergi uygulayacağı bildirildi.

Çin Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Washington yönetimimin ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesinin kurallarını ihlal etiği ve ülke çıkarlarına zarar verdiği belirtildi.

3 MİLYAR DOLAR TUTARINDAKİ 128 ÜRÜNE EK VERGİ

Bu bağlamda ülke çıkarlarının korunması için çelik ve alüminyum ürünlerine getirilen vergilere cevaben Çin'in 23 Mart'ta yayınladığı ve ABD'den ithal edilen yaklaşık 3 milyar dolar tutarındaki 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 vergi planın bugünden itibaren yürürlüğe gireceği bildirildi.

"ABD'nin bir an önce Dünya Ticaret Örgütü () kurallarını ihlal etmekten vazgeçmesini ve ikili ticari ilişkileri normal seyrine döndürmesini umuyoruz." ifadeleri kullanılan açıklamada, iki taraf için iş birliğinin tek doğru yol olduğu vurgulanarak, iki ülkenin endişelerini diyalog ve müzakere ile çözmesi gerektiği kaydedildi.

TRUMP'IN KARARINA MİSİLLEME

Ayrıca, Çin'in DTÖ'nün bir üyesi olarak, ABD'ye karşı bazı vergi zorunluluklarını askıya almasının yasal hakkı olduğuna işaret edildi.

Çin'in 23 Mart tarihli vergi misillemesi planı, ABD'den ithal edilen 977 milyon dolar değerinde kuru ve taze meyve, çelik, şarap dahil 120 ürüne yüzde 15, değeri 1,99 milyar doları bulan domuz eti ve ürünleri ile alüminyum dahil 8 ürüne yüzde 25 konulmasını kapsıyor.

ABD Başkanı , 9 Mart'ta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'den ticaret savaşında ABD'ye misilleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN