HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Albayrak ekonominin eylem planını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonominin eylem planını açıkladı. Albayrak, "Ekonomide dengelenme ve enflasyonla mücadele önceliğimiz." dedi.

Giriş Tarihi: 13.7.2018 16:46 Güncelleme Tarihi: 13.7.2018 17:36
Bakan Albayrak ekonominin eylem planını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonominin eylem planını açıkladı. Albayrak, "Ekonomide dengelenme ve enflasyonla mücadele önceliğimiz. Maliye politikası enflasyonla mücadeleye katkı verecek." açıklamasını yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı yazılı açıklamadı şu ifadeleri kullandı;

Bilindiği gibi ekonomi politikalarımızda yeni döneme ilişkin önceliklerimizi dün kamuoyu ile paylaştık.

Bakan Albayrak ekonominin eylem planını açıkladı

İSTİKRARLI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR BÜYÜME HEDEFİ ORTAYA KOYDUK

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi olarak gerçekleştirdiğimiz ilk Kabine Toplantımızda, yeni dönemde ekonomi politikalarında bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme ile kalkınmasını sağlama hedefini ortaya koyduk.

Bugün bu hedefler doğrultusunda atılacak bazı adımları belirledik. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, ekonomi ve maliye politikalarımız kapsamında;

- Ekonomide dengelenmeyi sağlamak ve enflasyonla mücadele öncelikli hedefimiz olacak.

- Maliye politikası, enflasyonla mücadeleye katkı vererek dengeli büyümeyi destekleyecek şekilde tasarlanacak.

ORTA VADELİ PROGRAM İLAN EDİLECEK

- Ekonomideki tüm paydaşlarla istişare halinde enflasyonla mücadele hedefine dair makul bir plan oluşturup Orta Vadeli Program'da ilan edeceğiz. Bu plan, enflasyonu kısa zamanda tek hanelere indirip, orta vadede kademeli olarak fiyat istikrarını sağlayacak şekilde oluşturulacak. Bir kez plan üzerinde uzlaştıktan sonra, maliye politikası ve bütçe parametreleri bu ara hedefleri esas alarak oluşturulacak.

KURALLI VE ÖNGÜRÜLEBİLİR BİR ÇERÇEVE OLUŞTURACAĞIZ

- Bütçe harcamalarında etkin kontrol, verimliliğin artırılması ve hedeflerle uyum amaçlanacak. Sadece bütçe dengesi değil, aynı zamanda harcama kontrolü üzerinden kurallı ve öngörülebilir bir çerçeve oluşturacağız. Böylelikle enflasyon üzerinde dolaylı vergi ayarlamalarından gelen öngörülmeyen şokları asgariye indireceğiz.

SADE VE ÖNGÜRÜLEBİLİR BİR YAPI

- OVP çerçevesinde, bütçe gelirleri tarafında ise vergi yükünü aşamalı olarak daha dengeli, sade ve öngörülebilir bir yapıya kavuşturacağız.

SAĞLIKLI BÜYÜMENİN ÖNÜ AÇILACAK

- Maliye politikasındaki bu dönüşüm, bir yandan fiyat istikrarı ve dış dengedeki iyileşmeye katkıda bulunurken, aynı zamanda basiretli borç yönetimini destekleyen makroihtiyati politikalar ile sağlıklı büyümenin de önü açılacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Albayrak ekonominin eylem planını açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN