Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nejat İşler

28 Şubat 1972'de İstanbul'un Eyüp semtinde doğdu. Feshane işçilerinden birinin torunu olan Nejat İşler, ilkokuldan sonra eğitimine Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde devam etti. Ortamına alışamadığı yeni okulunda popüler olmak ve derslerinden kaçmak için okulun tiyatro koluna girdi. Kısa zamanda popüler olan İşler, derslerini de boşladı. Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye giremeyince, para kazanmak için çay partileri düzenlemeye başladı. İşleri umduğu gibi gitmeyince ise borca girdi. Borçlarını kapatabilmek için Mahmutpaşa'dan t-shirt alıp Teşvikiye'de bu t-shirtleri satma kararı aldı. Kış aylarında ise t-shirt yerine kitap, dergi ve plak sattı.

İki sene sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf bölümünü kazanan İşler, iki yıllık olan bölümden askerlik için iyi olmadığnı düşünerek vazgeçti. On yıl kadar satış işleriyle uğraştıktan sonra Taksim'de dolaştığı (27 Mart Dünta Tiyatrolar Günü) birgün, bir tiyatro sahnesinde bedeva gösterimde olan "Danton'un Ölümü" adlı eseri seyretti. "Ben niye bu işi yapmıyorum?" diye düşünen Nejat İşler, dayısının yanına gittiği Eskişehir'de konservatuar sınavına gitmeye karar verdi ve sınavı kazandı. İstanbul'a döndüğünde, ilanını gördüğü Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar Bölümü'ne başladı. 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi'nin devlet konservatuar bölümünden mezun olana kadar devlet tiyatrosunda ve televizyon dizilerinde rol aldı.

1995'te mezun olduktan sonra iki arkadaşıyla birlikte "Kahramanlar ve Soytarılar Tiyatrosu"nu kurdu. Tiyatronun kurulmasından sonra kendi oyunları için hikayeler yazmaya başladı. "Belki hiç okumayan biri de yazabilir bunları, benim yazı yazmamın nedeni yazmak değil, sadece oynayalım diye yazıyorum." dediği, "Tuhaf Şehir Hikayeleri", "Biz Zavallı Erkekler" ve "Yalnızlık Benim Gizli Sevgilim" adlı üç kitap yazdı.

41.Antalya Altın Portakal Ödülleri için Erkek Oyuncu dalında aday olarak gösterildi. Her fırsatta amacının başrol oynayıp şöhret olmak olmadığını belirten İşler, tek arzusunun yaptığı işi elinden geldiğinin en iyisi olarak yapmak olduğunu, tiyatro yaparken ölmek istediğini dile getirdi.

1994'te rol aldığı ilk televizyon dizisi olan Gurur'dan sonra, Deli Yürek, Şehnaz Tango, Nasıl Evde Kaldım, Dedem, Gofret ve Ben, Aşk ve Gurur, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir dizilerinde oynadı. 1999'da ilk sinema filmi Eylül Fırtınası'nda rol aldı. Mustafa Hakkında Her şey ve Anlat İstanbul filmleri ile sinema oyunculuğuna devam etti.

İşler'in 2002 yılında yayınlanmaya başlayan ve başrolü Şevval Sam'la paylaştığı Gülbeyaz dizisi herkesi ekran başına kilitledi. Bu dizi İşler'in hayran kitlesini genişletti.

2006 yılında "Çalıntı Gözler", "Yaşamın Kıyısında" ve "İki Süper Film Birden", 2007 yılında ise "Barda" ve "Yumurta" gibi filmlerde rol aldı. İşler, 2007 yılının en popüler dizilerinden biri olan "Bıçak Sırtı" adlı dizide de rol aldı.

2009'da Kapalıçarşı dizisinde oynayan İşler, 2011'de ise çok konuşulan "Kaybedenler Kulübü" filminde başrol oynadı. 2011 yılında Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisinde, oynadığı bütün rollerden farklı olarak sıradışı bir seri katil olan Ercüment Çözer rolünü canlandırdı.

Duman grubunun "Ah" parçasını coverlayan oyuncu, bunun yanında Suzan Kardeş'in Haluk Bilginer, Olgun Şimşek, Cem Yılmaz, Özgü Namal gibi isimlerin yer aldığı Suzan Kardeş & Makyaj Odası Şarkıları adlı albümünde yer aldı ve Hancı adlı şarkıyı seslendirdi.

Keşanlı Ali Destanı dizisinde Keşanlı Ali'yi canlandıran İşler, son olarak ise Beren Saat'in başrolünde oynadığı İntikam dizisinde Rüzgar karakterini canlandırdı. Ancak sedef hastalığı nedeniyle diziden ayrıldı.

Bodrum'a giden İşler'in düzensiz bir yaşantısı olduğu ve günde iki saat uyuduğu iddia edilmeye başladı. Daha sonraki dönemlerde ise siroz hastası olduğuna dair haberler çıktı. İşler, tedavi olmak istemediği yönünde çıkan haberlerden sonra ise Facebook sayfasında şu açıklamayı yaptı: "Tedaviyi reddetmek, erken ölmek gibi niyetim yok. Bazen cevabını kaldıramayacağını bilsen de yine de gerçeği öğrenmek istersin. Milyon tane kazık yiyince, bedenin zarar görüyor. Çıplak geldim, çıplak gideceğim. Amacım zamanı satın almak. Mülk edinmek gibi bir derdim yok. Mülkiyet hırsızlık gibi bir şey. Sevmiyorum işte. Biz kuşak olarak böyleyiz. Bize sevmeyi, bir şeylere bağlanmayı öğretmediler. O tarafımız gelişmedi. Ben dünyanın bir parçasıyım. Şurayla ve bedenimle sınırlı değilim. Bir şeyler yanlış gidiyor, birileri acı çekiyor. Ben de çekiyorum aynı acıyı. Altıma son model bir araba çekip, güzel bir ev alınca mutlu mu olacağım yani? Hayır, olmam. Aramızda mutlu olanlar varsa zekalarından şüphe ederim, bir de gözlerinden. Çünkü iyi görmüyorlardır. Siz beni yenmediniz çünkü: ben sizinle daha oynamadım. Ben gidiyorum dediğimde 'gitme' diyen birini değil, 'Ben de geliyorum, yalnız gidemezsin' diyen birini istiyorum."

17 Ocak 2014'te hastaneye kaldırılarak yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan oyuncunun tedavisi sürüyor.

Sinema filmleri
1999 Eylül Fırtınası
2004 Mustafa Hakkında Her şey - Fikret
2004 Anlat İstanbul - Ramazan
2005 Çalıntı Gözler - Halil
2006 2 Süper Film Birden - Refik Bey
2007 Barda - Selim
2007 Yumurta - Yusuf
2007 Yaşamın Kıyısında - Komiser Konuk oyuncu
2009 11'e 10 kala - Ali
2010 Kaybedenler Kulübü - Kaan Çaydamlı
2010 Ejder Kapanı - Ensar
2010 Siyah Beyaz - Doktor
2011 Çınar Ağacı - Yağız
2012 Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm - Ercüment Çözer
2013 Behzat Ç. Ankara Yanıyor - Ercüment Çözer

TV dizileri
2012 İntikam - Rüzgâr
2011 Keşanlı Ali Destanı - Keşanlı Ali
2009 Parmaklıklar Ardında - Ahmet
2010-2012 Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi - Ercüment Çözer
2009 Kapalıçarşı - Cemal
2007 2008 Bıçak Sırtı - Ali Sinan
2005 Beyaz Gelincik - Seyis
2004 Çemberimde Gül Oya - Küçük Kara Balık
2004 Aliye - Deniz Erbil
2004 Şeytan Ayrıntıda Gizlidir - Ali
2003 Sultan Makamı
2002 Gülbeyaz - Kadir Demiroğlu
2002 Aşk ve Gurur - İlhan Timur
2001 Dedem, Gofret ve Ben - Murat
2001 Nasıl Evde Kaldım - Metin
1999 Deli Yürek - Oktay
1999 Dertler Bizim Olsun
1994 Şehnaz Tango - Ergün
1994 Gurur

Ödülleri
2008 - 13. Türkiye/Almanya Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu (Yumurta)
2008 - 40. SİYAD Türk Sineması Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Performansı (Yumurta)
2007 - 44. Altın Portakal Film Festivali(aday)
2005 - 1. Beyaz İnci Ödülleri "En İyi Erkek Oyuncu - Macera" (kazandı), "En İyi Erkek Oyuncu - Dram" (aday)
2005 - 12. ÇASOD En İyi Oyuncu Ödülleri "En İyi Erkek Oyuncu" (kazandı)
2004 - 41. Antalya Altın Portakal Film Festivali "En İyi Erkek Oyuncu" (aday)

BİZE ULAŞIN