Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üvez nedir? Faydaları nelerdir?
Üvez Nedir:

Üvez diğer isimleri Sorbus, Sorbier olan şifalı bir bitkidir. Üvez, Gülgiller familyasından; orta boylu bir ağaçtır. En yaygın türü olan kuşüvezi yamaçlarda ve çalılık yerlerde yetişir. Yabaniüvez, ova ve yamaçlardaki ağaçlar arasında dağınık olarak bulunur. Üvez denilen meyvesi, muşmula gibi olgunlaştığı zaman yenir. Türkiye'de 11 kadar üvez türü bulunur. Üvez meyveleri, parasorbinik asit, malik asit, sekerler (sorbos) sorbitanik asit, pectin karotensid ve vitamin C içerir.


Botanik Bilgi : Gülgiller familyasından; 5-10 metre yüksekliğinde, Mayıs-Haziran ayında beyaz renkli çiçekler açan ve kışın yaprağını döken bir ağaçtır. Yaprakları 7-11 çift yaprakçığa parçalanmıştır. Meyveleri küre veya armut seklinde, yeşilimsi sarı veya kırmızımsı-esmer renkli olup, buruk lezzettedir. Türkiye'de 11 kadar üvez türü bulunur. Sarbus aucuparia türü kus üvezi olarak bilinir ve Kuzey Anadolu'da yaygındır. Sorbus domestica türü (üvez) Karadeniz bölgesinde tabiî olarak yayılış gösterdiği gibi meyveleri için birçok bölgede yetiştirilir.


Yetiştirildiği Yerler : Marmara ve Karadeniz bölgesi.


Bilinen Bileşimi : Meyveleri parasorbinik asit, malik asit, sekerler (sorbos) sorbitanik asit, pectin karotensid ve vitamin C ihtiva eder.


Faydaları :

Şeker hastaları rejimi için iyi bir tatlandırıcıdır.
İdrar söktürücü, regl kolaylaştırıcı etkilere sahiptir.
Kabızlığı önler.
Tansiyonu düşürür.


Kullanım Şekli : Meyveler C vitaminince zengin olduğu için onlardan şurup ve ekstraktları hazırlanarak kullanılabilir.
HABERLER üvez ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 02 üvez haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN