Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Adnan Menderes kimdir?

1899 yılında Aydın’da dünyaya gelen Adnan Menderes, Türkiye tarihi için oldukça önemli siyaset adamlarındadır. Özellikle sanayileşme ve şehirleşme alanında yaptığı atılımlar Türkiye’yi kalkınma kavramı ile tanıştırdı. Demokrat Parti’nin kurucusu olan ve on yıl başkanlık etti ve bu 10 yıllık süreç içerisinde Türkiye’ye yaptığı önemli yatırımlar ile akılda kaldı. İşte Adnan Menderes’in hayatı…

1899 yılında Aydın'da dünyaya gelen Adnan Menderes, Türkiye tarihi için oldukça önemli bir yere sahip siyaset adamıdır. 7 Ocak 1946'da Demokrat Parti'nin kurulmasını sağlayan Menderes, Beyaz Devrim olarak adlandırılan 1950 seçimlerinde hilesiz hurdasız bir şekilde, DP genel başkanlığına seçildi. 10 yıllık süreçte Türkiye adına oldukça başarılı işlere imza attı.

Türk siyasi tarihi için oldukça önemli bir kişilik olan Menderes, günümüzde hala Türk halkının gönlünde yatıyor. Onun döneminde başlayan sanayileşme akımının önünü kesmek isteyenler oldukça fazla sayıda vardı. Annesi ve babasını çocuk denilebilecek yaşta kaybeden Menderes'i anneannesi büyüttü. Eğitimine İzmir İttihat ve Terakki Mektebi'nde başlayan Adnan Menderes, Amerikan Koleji'nde eğitim gördüğü sıralarda başı misyonerler ile derde girdi. Çeşitli makamlara müracaat etti ve müracaatı sonucu Celal Bayar ile tanıştı.

1931 yılında CHP Aydın milletvekili seçildikten sonra ise Ankara Hukuk Fakültesi'ne girerek, 1935 yılında mezun oldu. Yedek subay eğitimi almasına karşı, Birinci Dünya Savaşı'na sıtma hastalığına yakalandığı için katılamayan Menderes, Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği başarılardan ötürü İstiklal Madalyası almaya değer görüldü. İzmir'in ünlü ailelerinden, Evliyazade Fatma Berin Hanım ile 1929 yılında evlendi ve Yüksel, Mutlu, Aydın olmak üzere üç oğlu oldu.

16 Mayıs 1945'de toprak kanunu tasarısını protesto etmesinden dolayı Adnan Menderes, Fuat köprülü ve Refik Koraltan yaptıkları muhalefet nedeni ile partiden atıldılar. Bu olaylar sonucu 7 Ocak 1946'da Demokrat Partinin kurulmasına sebep oldu. Menderes demokrat Partisi aracılığı ile Kütahya milletvekili olarak tekrar meclise girdi. 'Beyaz Devrim' olarak adlandırılan 1950 seçimlerinde hilesiz hurdasız olarak DP genel başkalığına seçildi. On yıl başkanlık etti. Bu on yıllık sürede Türkiye için önemli olayların gerçekleştiği yıllardan biridir.

Sanayileşme ve şehirleşme hamlesi başladı, köye makine girdi, ulaşım, enerji, eğitim, sağlık, sigorta ve bankacılık yeniden başladı. Türkiye kalkınma kavramıyla tanıştı.

27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan askeri darbeyle iktidardan indirildi. Yassıada'ya hapsedildi. Milli birlik komitesi tarafından kurulan Yüksek Adalet Divanı'nca idama mahkum edildi. Yassıada tutuklu bulunduğu sırada çeşitli işkencelere maruz kaldı. 17 Eylül 1961 tahinde İmralı Ada'da idam edildi. Ölümünden yıllar sonra 17 Eylül 1990 tarihinde mezarı İstanbul'da yaptırılan anıt mezara nakledildi.

BİZE ULAŞIN