Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çarkıfelek çiçeği nedir? Faydaları nelerdir?
Diğer İsimleri : Passiflora incarnata, Fırıldak çiçeği, Saat çiçeği


Botanik Bilgi : Çarkıfelekgiller familyasının örnek bitkisidir. Anayurdu Tropikal Amerika'dır. Oradan dünyaya yayılmış 400 kadar türü vardır. Ülkemizde bazı yerlerde süs bitkisi olarak kimi türleri yetiştirilmektedir. Gölgeli ve nemli duvar dipleri ve kameryeleri sevip sarmaşarak yetişen otsu ya da ağaçsı sarmaşıktır. 5 - 7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli; yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.


Bilinen Birleşimi : Çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir. Bazı türlerinin meyveleri çiğ olarak yenebildiği gibi, içki ve şerbet yapımında da yararlanılır.


çarkıfelek çiçeğinin faydaları

Spazm çözücü, sakinleştirici ve uyutucu etkileri vardır.
Sakinleştirici etkileri ile sara gibi sinirsel rahatsızlıklarda ve uykusuzluğa karşı faydalıdır.
Gerginliği ve endişeyi giderir.
Cinsel gücü arttırır.
Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.
Parkinson şikayetlerini azaltır.


Kullanış Biçimi :

İlkbahar sonu ile yaz ortası arasında bitkinin çiçek açmamış ya da çiçekleri olgunlaşıp meyveye dönüşmüş dallarından toplanan yaprakları, gölge ve havadar bir yerde kurutulur ve infüzyonu hazırlanır: 1 tatlı kaşığı kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 15 dakika süreyle demlendirilir. Uykusuzluğu gidermek için, akşamları yatmadan önce bu infüzyondan bir bardak, rahatlama sağlanması ve diğer şikâyetlerin giderilmesi için istendiği zaman alınmak üzere, günde iki bardak içilir.
HABERLER çarkıfelek çiçeği ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 02 çarkıfelek çiçeği haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN