Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Damlataş Mağarası

Antalya'nın Alanya ilçesinde şehir merkezine 3 km uzaklıkta deniz kıyısında bulunmaktadır.Milyonlarca sene önce meydana geldiği tahmin edilen mağaranın kireçtaşı ve mermer duvarlarındaki çatlaklar, deniz dalgalarıyle yüzey sularının aşındırması neticesinde olmuştur. Mağaranın içi sarkıt ve dikitlerle kaplıdır.Tavan yüksekliği 15 metredir. Yaklaşık 200 metrekarelik bir alanı kaplar.

Damlataş Mağarası 1948 yılında liman inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı olarak tespit olunan bugünkü yerinde, bir dinamit ateşlenmesi sonucu bulunmuştur. Birbirinden güzel binlerce sarkıt ve dikitlerle süslü bu mağara hemen koruma altına alınıp mağara hakkında araştırmalara başlanmıştır. Mağaranın kapısından içeri girince 45-50m uzunluğunda bir geçit, 13-14m çapında ve 15m yüksekliğinde silindirik bir boşluk, ayrıca 15000 senede oluşmuş sütunlar vardır.

Mağaranın iki katlı olan boşluğu 2500m3 hava ihtiva etmektedir. İçindeki ısı yaz-kış 22,3 °C'dir. Nispi nem %98'dir. Mağara dış tesirlerden arınmış olup havasında bol miktarda asit karbonik vardır. Hava basıncı deniz seviyesinden biraz aşağıda olmasına rağmen 760mm'dir. Mağara boşluğunun tamamı 180-200m2'dir. Mağara etrafındaki kalınlık 10m'yi bulduğu için çökme ihtimali yoktur. Senenin 5-6 ayında devamlı damlar. Mağaranın astıma iyi gelen dört vasfı olduğu tespit edilmiştir. Mağaranın ortamında bulunan normalde 8-10 misli fazla karbondioksit, yüksek oranda nem, alçak sühunet, radyoaktive gibi unsurların ilk ikisinin astıma iyi geldiği, diğer ikisinin de yardımcı faktör olarak kabul edildiği bilinmektedir.


Mağara birinci çağın altıncı ve sonuncu dönemlerinde oluşmuş yer katmanlarından ibarettir. Yapılan incelemeler sonrasında mağaranın on-on beş bin senede oluştuğu tahmin edilmektedir.Alanya bölgesinin yurdumuzun en fazla yağmur alan yerlerinden birisi olması da mağaranın oluşumuna büyük hız vermiştir. Bolca yağan yağmurların bir miktarı gaz, karbonikli su ihtiva etmesi nedeniyle, kireç taşı ve benzerlerini erittiği için, kalker ve kireç taşından oluşan bölgelerde mağaramızda olduğu gibi boşluklar oluşturur.

Erimeler devam ederken büyük boşluklar ve bu boşluklara sızan damlacıklar donarak aşağı doğru sarkar, damlanın düştüğü yerde de daima donma olayı gerçekleştiğinden aşağıdan yukarı dikitler ve yukarıdan aşağıya da sarkıtlar meydana gelir. Sarkıt ve dikitler uzamalardan dolayı bazen bir yerde birleşebilirler, bunlarda mağaranın sütunlarını oluştururlar, İşte bu damlama özelliğinden dolayı mağaramıza " Damlataş Mağarası" ismi verilmiştir. Mağaranın giriş Kapısından içeri girince 20/30 m. uzunluğunda bir geçit, 13/14 m. çapında ve 15 m. yüksekliğin de silindirik bir boşluk, bu boşluk içinde de insanı büyüleyen bin bir renkli sarkıt ve dikitler, ayrıca 15 bin senede oluşmuş sütunlar vardır.mağarada iki katlı olan bu boşluk 2500 m3. hava ihtiva etmekle beraber, içindeki ısı yaz-kış hep 23.3 derece . Mutlak rutubet 19.6 derece,nispi rutubet %98'dir,burada konu dışına çıkıp şu noktayı açıklamamda bir yarar vardır sanırım.

Eğer elinizde fotoğraf makinanızla içeri girerseniz hemen resim çekmeyiniz, makinenizin objektifi hemen buğulandığı için bir süre bekleyip. objektifinizi silmeniz gerekecektir. Hele hele kış mevsiminde gelenler makineyi birkaç kez kontrol etmelidir. Mağara dış tesirlerden arınmıştır,havasında bol miktarda asit karbonik vardır,hava basıncı deniz seviyesinden biraz aşağıda olmasına rağmen 760 mm.dir. Mağara boşluğunun tamamı 180/200 m2 kadardır.Mağaranın her tarafında on metreyi bulan kalınlık sebebiyle.çökme ihtimali hiç yoktur. Bununda en açık örneği 1948 yılında yapılan sayısız dinamitleme sırasında (mağara bulunmadan önce) açılan küçücük delikten başka hiçbir iz kalmamıştır. Mağara senenin 6 ayında devamlı damlar yazın gelenler ise bu damlamayı göremezler.

Damlataş Mağarası'nı yılda 50 binden fazla yerli ve yabancı turistler ziyaret eder.
HABERLER Damlataş Mağarası ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 01 Damlataş Mağarası haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN