Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kritik seviyeyi aştı

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.204 dolara yükselerek yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Giriş Tarihi: 18.11.2014 12:46 Güncelleme Tarihi: 18.11.2014 16:51
Altın fiyatları kritik seviyeyi aştı
Geçen haftanın son işlem gününde ABD'de açıklanan verilerin ardından hızlı bir şekilde yükselen altının onsu en yüksek 1.194 doları gördükten sonra dün yatay bir seyir izleyerek günü 1.186,46 dolardan tamamlamıştı. Japon ekonomisinin resesyona girmesi, küresel piyasalarda büyümeye ilişkin kaygıları tekrar gündeme getirirken, faiz oranlarının uzun süre daha düşük kalacağı beklentisi nda yukarı yönlü hareketlere neden oldu.

Bu gelişmelere paralel dolarda yaşanan değer kaybı ve dolar endeksindeki aşağı yönlü hareketlerle birlikte altında yukarı yönlü sert hareketler görüldü. Güne 1.187,05 dolardan başlayan altının ons fiyatı bu seviyeden gelen alımların devam etmesiyle 1.204,75 dolara yükselerek 31 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Analistler, dolarda yaşanan değer kayıplarının devam etmesi durumunda altının ons fiyatında yükseliş eğiliminin devam edebileceğini dile getirerek, teknik olarak 1.180 doların üzerinde kalması durumunda sırasıyla 1.225 ve 1.250 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini dile getiriyor.

Altının ons fiyatının olası düşüşlerinde 1.180 doların destek olarak takip edileceğini ifade eden analistler, bu seviyenin altında ise 1.149 dolara kadar düşüşün devam edebileceğini belirtiyor.

UZMANLAR UYARMIŞTI

Altın fiyatları
nda yükseliş sürüyor. Altının ons fiyatı 1200 doları aşarak iki haftanın en yüksek düzeyini gördü. Doların güçlü olması ve ABD ekonomisinin gücüne dair artan işaretlerin ardından altın iki haftanın zirvesinde seyrediyor. Analistler 1200 doların önemli bir direnç noktası olduğunu belirtmişti.

Altının ons fiyatının son günlerde uluslararası piyasalarda 1150 dolar sınırına gerilemesi iç piyasada da etkisini göstermeye devam ediyor.

Çeyrek altın fiyatının Kasım ayının ilk iki haftasında 140 TL'nin altına gerilemesinin etkisiyle vatandaşların altın talebi tam anlamıyla patladı.

Artan altın talebine yetişmeye çalışan Darphane, geçen hafta Perşembe-Cuma günü teslim etmesi gereken teslimatları bu hafta içerisinde yaptı. Darphane'nin piyasaya altın vermesiyle çeyrek altında artan işçilik maliyeti de yeniden olması gerek seviyelere indi. Fiyatlarda yaşanan sert düşüşle iç piyasada artan talep çeyrek, yarım, cumhuriyet olarak bilinen ziynet altına olan talepte hızlı bir artış yaşandı.

Darphane'nin verilerine göre, 1-12 Kasım'a kadar olan sürede 974 bin 685 adet ziynet altın talebi oldu. Bu altınların ağırlık olarak karşılığı 3.2 tona dayandı. Aynı dönemde Ata Lira olarak bilinen altın sikkeye 361 bin 150 adet (2.4 ton) talep geldi. Ziynet altın ve altın sikkeye 12 günde gelen toplam talep 1 milyon 335 bin adede başka bir ifadeyle 5.6 tona ulaştı. 12 günlük altın talebinin rakamsal karşılığı ise tam 480 milyon lira olarak gerçekleşti.

EN POPÜLERİ TAM ATA LİRA

Kasım ayı başından bu yana vatandaşların altın talebinin ayrıntılarına bakıldığında, 1.3 tonluk kısmının Cumhuriyet Altını, 1.2 tonluk kısmının ise çeyrek altın talebinden kaynaklandığı görülüyor. Tam Ata Lira talebi ise aynı dönemde 2.2 tonu buldu. Yılbaşından bu yana geçen süreye bakıldığında ise vatandaşların ziynet altın ve altın sikke alımları 3 milyar 189 milyon liraya ulaşmış durumda. Uzmanlar, son günlerde altına olan talebin devam ettiğini ve Darphane'de bekleyen teslimatların olduğunu söylüyor. 12 günlük rakamlara bakıldığında Kasım ayında altın talebi bu yılın en yüksek ayl��k rakamına ulaşabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın fiyatları kritik seviyeyi aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN