Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yılda ne kadar yapılacak?

Giriş Tarihi: 18.11.2014 16:27

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, TBMM'de 2015 yılında yapılacak miktarını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2015 yılı bütçesi sunuş konuşmasında, bakanlığın yapılanması hakkında bilgi vererek, toplam 235 bin kişiye doğrudan ve dolaylı istihdam sağlandığını belirtti.Bakanlığının 2015 yılı bütçesinin yüzde 5,22 arttığını belirten Elvan, "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın merkez bütçesinde 6,5'lik artış oranı var. Karayolları Genel Müdürlüğümüzde 1,25'lik artış söz konusu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda ise 12'lik artış söz konusu" diye konuştu.İlgili ve ilişkili tüm kuruluşları bir bütün olarak değerlendirildiğinde, bakanlık bünyesinde 2015 yılında 15,5 milyar liralık yapılacağını dile getiren Elvan, diğer harcamalarla birlikte toplam 40,2 milyar liralık harcama yapılacağını kaydetti.Bakanlığının toplam 3 bin 793 projeyi fiili olarak yürüttüğünü ifade eden Elvan, bunların 2 bininin KGM, yaklaşık bin 500'ünün TCDD tarafından yürütüldüğünü bildirdi.Toplam 205 milyar liralık proje tutarı bulunduğunu aktaran Elvan, bugüne kadar 102 milyar liralık bölümünün harcandığını, geriye kalanının ise ileriki yıllarda harcanacağını kaydetti. Elvan, önümüzdeki yıllarda demiryolları yatırımlarına ağırlık vereceklerini dile getirdi. Kamu özel işbirliği çerçevesinde 61,5 milyar liralık yatırımın devam ettiğini belirten Elvan, 12,5 milyar liralık kısmın tamamlandığını söyledi.Elvan, YİD modeliyle yapımı gerçekleştirilen havalimanlarının kiralanması yöntemiyle de bugüne kadar 10 milyar dolar gelir elde ettiklerini ifade etti.

BÖLÜNMÜŞ YOLLARDAN SAĞLANAN YILLIK TASARRUF 15 MİLYARI LİRA

Son 12 yılda bölünmüş yollara ağırlık verildiğini, önümüzdeki dönemde ise otoyol çalışmalarına ağırlık vereceklerini anlatan Elvan, projeler hakkında bilgi verdi.Türkiye'nin taşımacılıkta önemli bir konumda olduğunu dile getiren Elvan, 58 ülkeyle ikili anlaşma imzalandığını söyledi.Türkiye'nin 66 bin kilometrelik yol ağının yüzde 36'sinin bölünmüş yol olduğunu ifade eden Elvan, söz konusu yol ağının yüzde 17'sini oluşturan "bitümlü sıcak karışım"a ağırlık vereceklerini ifade etti.Tehlikeli madde taşımacılığında yurt dışında alınan belgenin artık Türkiye'den alınabileceğini anlatan Elvan, TSE ve Türk Loydu'nun bu konuda yetkilendirildiğini kaydetti. Elvan, tehlikeli madde taşımacılığında tüm uluslararası sözleşmelere taraf olunduğunu söyledi.Trafik hacminin 2003 yılına göre iki kat arttığına dikkati çeken Elvan, yük taşımacılığında bu artışın görülmediğini belirtti.Bölünmüş yolların az olduğu dönemde ortalama hızın 40 kilometre olduğunu, son 12 yılda araç hızlarının saatte 80 kilometreye çıktığını belirten Elvan, bölünmüş yollardan sağlanan yıllık tasarrufun 15 milyar lirayı geçtiğini kaydetti.

CAN KAYBINDA HEDEFİMİZ YÜZDE 1'İN ALTINA DÜŞMEK


Can kaybı konusunda Türkiye'nin Avrupa ortalamasının altında olduğunu vurgulayan Elvan, "Can kaybında 5,72'den 2,33'e inmiş durumdayız. Hedefimiz 2023'te yüzde 1'i yakalamak" dedi.2015 yılında bin kilometrelik bölünmüş yol yapacaklarını bildiren Elvan, devam eden otoyol projeleri hakkında bilgi vererek, Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yollarının yapımı için ihale ilanına çıktıklarını söyledi. Elvan, hedefin 8 bin kilometre otoyol inşa etmek olduğunu kaydetti.

MARMARA BÖLGESİ'Nİ OTOYOLLA BİR RİNG HALİNE GETİRİYORUZ

İstanbul'da Avrupa ve Anadolu yakası arasında günde 1,5 milyon insanın karşılıklı gidip geldiğini, İstanbul trafiğinin rahatlatılması gerektiğini belirten Elvan, şöyle konuştu:

"Yeni ihaleye çıktığımız Akyazı'dan İstanbul, İstanbul'dan Kınalı'ya kadar olan kesim. Buradan Çanakkale'ye, Çanakkale'den Balıkesir'e kadar uzanan aks. Burada yaptığımız şey Marmara Bölgesi'ni otoyolla bir ring haline getiriyoruz. Yani herhangi bir yerden otoyola giren bir kişi, tamamıyla Marmara Denizi etrafında dolanabilme imkanına kavuşacak. Bu projenin özellikle Çanakkale Köprüsü geçişi ve ring yapmanın en önemli avantajı, özellikle Ege Bölgesi ve Orta Anadolu'nun batısından yurt dışına çıkışlarda veya Edirne-Tekirdağ çıkışlarında artık İstanbul güzergahı kullanılmayacak. Doğrudan Balıkesir ve Çanakkale üzerinden Tekirdağ Kınalı'dan yurt dışına çıkış söz konusu olacak."
Bakan Elvan, İstanbul-İzmir Otoyolu projesinde 2015 sonu itibariyle Bursa'ya olan kesimin açılacağını bildirdi.

Dünyanın kendi klasında dördüncü büyük köprüsü olacak İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün 4-5 ay sonra silüetinin tam manasıyla görülebileceğini belirten Elvan, açılışın ise 2015 sonunda olacağını kaydetti.

Avrasya Tüneli'nde kazı çalışmaların şu anda 1.400 metreyi geçtiğini ifade eden Elvan, 2017'de bitmesi gereken tünelin, 2016 sonunda bitirmeyi hedeflediklerini anlattı.

Elvan, aralarında Ovit ve Ilgaz tünellerinin de bulunduğu 9 tünelin 2015'te tamamlanmasının planlandığını belirtti.
Ovit Tüneli çalışmalarının yüzde 50 seviyesinde olduğunu ifade eden Elvan, söz konusu tünelin, dünyanın 2. en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacağını kaydetti.

UZAY AJANSI KURULUYOR

Uzay Ajansı kuracaklarını belirten Elvan, konuyla ilgili kanun tasarısının hazırlandığını, Bakanlar Kurulu'na, ardından da Meclis'e sunulacağını anlattı.İlk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın yapımına başlanacağını dile getiren Elvan, bununla ilgili protokolün önümüzdeki günlerde imzalanacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yılda ne kadar yatırım yapılacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN