Türkiye'nin en iyi haber sitesi

pimi çekti

'nin çıpasını kaldırması şok etkisi yaptı. Frank, , euro ve TL karşısında gün içinde yüzde 30 yükseldi. Altın 4 ayın zirvesine çıktı, içeride faiz 1.5 yılın dibine indi

Giriş Tarihi: 16.1.2015
İsviçre pimi çekti
(SNB) dün yaptığı bir sürprizle piyasaları alt üst etti. Frankın karşısındaki müdahale kurunu kaldıran banka, mevduat faizini de yüzde eksi 0.75'e düşürdü. Euro başına 1.20 frank olarak tuttuğu minimum kur uygulamasına son veren SNB'nin bu kararından dakikalar sonra para birimi euro karşısında yüzde 30 değer kazandı. Frank, karşısında ise yüzde 25 değer kazandı ve dolar/frank kuru 0.8900 seviyesini gördü. Frank euro karşısında, 85.17 senti de görerek 1999'da euronun tedavüle girmesinden bu yana en yüksek seviyeyi de gün içinde gördü. Sürpriz kararın kahramanı İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan ise Euro/ için uygulanan minimum kur politikasının sona erdirilmesine piyasaların aşırı reaksiyon verdiğini ve İsviçre Frangı'nın euro ile dolar karşısında aşırı değerli olduğunu söyledi.

EURO FİYATLARI DOLAR KARŞISINDA 11 YILIN DİBİNDE - TIKLAYIN

BİLİNÇLİ SÜRPRİZ YAPILDI

Jordan, "Eğer bu tür bir politikadan çıkmaya karar verirseniz, bunu piyasalara sürpriz yaparak yapmalısınız. Piyasaların sürpriz ile karşılaştıklarında aşırı reaksiyon vermesi normal" diye konuştu. İsviçre Merkez Bankası, 3 aylık libor faizi hedefini ise yüzde eksi 0.75 ile yüzde 0.25 aralığından yüzde eksi 0.25 ile yüzde eksi 1.25 aralığına düşürdü.

FAİZ %7'NİN ALTINDA
İsviçre kararının etkisi Türkiye'de de kendini gösterdi. Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında faizleri indireceği beklentisinin de etkisiyle faiz 1.5 yılın dibine indi. Gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik faiz yüzde 6.99'a kadar geriledi.

ALTIN 4 AYIN ZİRVESİNDE

Güvenilir liman arayışlarının hızlanması ile birlikte altının ons fiyatı bin 260 dolarla 4 ayın en yüksek düzeyine çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsviçre pimi çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN