Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nereden Nereye

Günlerden 2 Kasım 2011. 'in karşısında el pençe divan duran krizdeki 'ın Başbakanı ... Geçtiğimiz ay yapılan seçim sonrası Yunanistan'ın yeni Maliye Bakanı Varufakis, Fransa Maliye Bakanı Sapin'in karşısında rahat duruşu ile dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 3.2.2015
Nereden Nereye
Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Avrupa'daki temasları kapsamında dün İngiltere Maliye Bakanı George Osborne ile bir araya geldi. Bir gün önce ise Michel Sapin ile görüştü. Varufakis'in Paris'teki ve Londra'daki rahat tavırları akıllara 2011'de dönemin Başbakanı 'nun Almanya Şansölyesi 'in azarlarını elleri önde bir şekilde dinleyen fotoğrafı akla getirdi. Aradaki farkın sebebi olarak son seçimlerde ülkenin gururunu tekrar yerine getireceğini vaat eden radikal sol lider gösteriliyor.

YUNANİSTAN, FİLİSTİN'İ TANIYACAK MI? - TIKLAYIN

YUNANİSTAN, ABD'Lİ BANKA LAZARD'I İŞE ALDI - TIKLAYIN


BORÇ UYUŞTURUCU GİBİ
Varufakis, İngiliz mevkidaşı George Osborne ile görüşmesinin ardından Yunanistan'ın borçlanmaya uyuşturucu gibi bağımlı hale geldiğini belirterek, "Şimdi bağımlılıktan kurtulma zamanı. Biz de bu bağımlılığı bitirmek için seçildik" dedi.

100 BANKA İLE GÖRÜŞME
Yunanistan'ın borçlarını geri ödemesinin büyümeyi tekrar sağlaması ile bağlantılı olarak gören Varufakis, Londra'daki görüşmeleri kapsamında yaklaşık 100 bankanın temsilcisi ile bir araya gelecek. İngiltere Maliye Bakanı Osborne, mevkidaşı Varoufakis ile görüşmesinin öncesinde kısa bir açıklama yaparak, "Yunanistan'daki seçimlerin ardından Varoufakis ile Avrupa ekonomisinin istikrarını ve büyümesinin nasıl destekleneceğini yüz yüze konuşma fırsatını elde etmekten dolayı memnuniyet duyuyorum" dedi.

SİSİFOS'A BENZETTİ
Fransız Le Monde gazetesine röportaj veren Varufakis, Yunanistan'ın durumunu mitolojide bir kahramana benzetti. Yunan ekonomisini, yeraltı dünyasında sonsuza kadar büyük bir kayayı bir tepenin en yüksek noktasına yuvarlamaya mahkûm edilmiş bir kral olan Sisifos'a benzeten Varufakis, "Deflasyon krizi içinde aile mücevherlerini satmak akıllıca değil" dedi.

PİRE LİMANINDA U DÖNÜŞÜ
Yönetimi devralır almaz Pire limanının Çin denizcilik şirketi Cosco'ya satılmasını iptal etme kararı alan Çipras hükümeti U dönüşü yaptı. Çin, COSCO tarafından yapılan Pire Limanı projesine ilişkin olarak Yunanistan yeni hükümetinin yaptığı açıklamayı takdirle karşıladığını açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying basın toplantısında, Yunanistan hükümetinin taahhüdüne sadık kalarak, Pire Limanı projesi konusunda Çin'le temas ve işbirliğini güçlendireceğine inandıklarını kaydetti. Sözcü projenin karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin bir örneği olarak, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari derinliğin gelişmesi için büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nereden Nereye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN