Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Binde 7'lik bahane

Merkez, 19 ayın en düşük enflasyonuna rağmen binde 7'lik farkı bahane ederek 4 Şubat'taki faiz toplantısından vazgeçti. Dolar 2.39'a indi, lobi Başçı'yı kahraman ilan etti

Giriş Tarihi: 4.2.2015
Binde 7'lik bahane
Başkanı 'nın hiçbir dediği olmuyor. Ağustos 2013'te "Yıl sonu dolar 1.92 TL olur" açıklaması yaptı, yılbaşında kur 2.13 TL'ye çıktı. 28 Ağustos 2013'te "TL'yi faiz silahını kullanmadan aslanlar gibi savunurum" dedi, Ocak 2014'te faizi 5.5 puan artırdı. 27 Ocak 2015'te "4 Şubat'ta olağanüstü toplanır faiz indiririm" dedi, ara toplantıyı iptal etti. Geçen ay ara toplantı sinyalini vererek elini açık eden, daha sonra hedge fonların dolara hücum etmesi üzerine "Merak etmeyin indirmem" mesajı yayımlayarak iyice kafa karışıklığı yaratan Merkez, enflasyon rakamları beklentiden binde 7 daha az düşünce geri adım attı. 4 Şubat'taki olağanüstü toplantıyı iptal etti. Para Politikası Kurulu (PPK) 24 Şubat'ta yani olağan gününde toplanacak.

MERKEZ BANKASI'NIN BAHANESİ KALMADI - TIKLAYIN

ASLINDA 19 AYIN EN DÜŞÜĞÜ

Aslında Merkez'i ara toplantıdan vazgeçiren enflasyon rakamları 19 ayın en düşük seviyesini işaret ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre, enflasyon gıda ile alkollü içecek ve tütün kalemleri öncülüğünde ocakta yüzde 1.1 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 8.17'den 7.24'e geriledi. Yani düşüş 93 baz puanda kaldı. Bu rakam, Başçı'nın faiz indirimi için işaret ettiği 1 puanın binde 7 altında.

FAİZ LOBİSİNE ÇILDIRTAN BAĞIMLILIK - TIKLAYIN

DOLAR 2.39 TL'YE İNDİ

Bugüne kadar her adımını önceden ilan ederek piyasa oyuncularının pozisyon almasını kolaylaştıran Merkez, enflasyon verisinin ardından uygulanmakta olan temkinli para ve likidite politikaları sonucunda enflasyon göstergelerinin iyileşmeye devam ettiğini, Para Politikası Kurulu'nun enflasyon görünümünü 24 Şubat toplantısında detaylı bir şekilde ele alacağını bildirildi. Bankanın "Toplantı yok" açıklamasıyla dolar/TL 2.43'ten 2.40'a kadar geriledi. Daha sonra en son 29 Ocak'ta görülen 2.3993 TL seviyesine indi.

TÜRKİYE LOBİYE ÇALIŞTI - TIKLAYIN

LOBİNİN KAHRAMANI OLDU

Merkez'in toplantıdan vazgeçmesi en çok lobiyi sevindirdi. nin yayın organı Financial Times, Merkez'in ara toplantıyı yapmaktan vazgeçmesini "hükümetten gelen baskıya meydan okuma" diye yorumladı.

ÜRKEK DAVRANDI
AK Parti MKYK Üyesi Ömer Bolat, "Merkez Bankası ürkek ve tedirgin davrandı. Geçen hafta faiz indirimi konusunda kendini bağlayan açıklaması, finans baronları ve faiz lordlarının döviz talebiyle kuru yükselterek Merkez Bankası yönetimini kıskaca almasına sebebiyet verdi" dedi. İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, "Böyle bir şansı tepmek Merkez Bankası yönetimine yakışmadı" açıklaması yaptı. İTO Başkanı İbrahim Çağlar, "İndirim için milimetrik rakam pazarlığından bıktık" dedi.

MİLLET NE YAPIYOR!
TCMB faiz indirimi için beklerken Avustralya Merkez Bankası yüzde 2.5 olan faiz oranını 2.25'e indirdi. Bir genişlemeci politika da Hindistan'dan geldi. Hindistan Merkez Bankası ekonomik büyümeyi canlandırmak için bankaların zorunlu karşılıklarının miktarını azalttı. Böylece kredide bankaların eli güçlenmiş oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binde 7'lik bahane
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN