na 15 bin e 5 bin lira destek

Evlenene, ev alana ve çocuk yapana devletten müjde! Meclis'e sunulan 'na göre açana 15 bin, na ise 5 bin lira destek geliyor

Giriş Tarihi: 10.3.2015
Konut hesabına 15 bin çeyize 5 bin lira destek
Hükümet, yediden yetmişe milyonlarca kişiyi ilgilendiren müjde paketini Meclis'e sundu. Kanun teklifine göre, açılacak konut tasarruf hesaplarına 15 bin liraya, 27 yaşını doldurmamış gençlerin TL üzerinden açılacak hesaplarına 5 bin liraya kadar devlet desteği sağlanacak. Her anne veya babaya toplam bin 300 lira doğum yardımı verilecek.ÖNCELİK TORBA YASA'DA
Sosyal yardımlardan sermaye piyasalarına, vergi düzenlemelerinden yatırımlara teşvike kadar önemli düzenlemeler içeren nda, dikkat çeken bazı başlıklar şöyle:
ÇOCUK TEŞVİKİ: Evliliğin teşvik edilmesi amacıyla programı başlatılıyor. Devlet tarafından belirlenecek oranda destek sağlanacak. 27 yaşını doldurmamış gençlerin TL üzerinden açılacak çeyiz hesaplarına 5 bin liraya kadar devlet desteği sağlanacak. Ayrıca, Türk vatandaşı her anne veya babaya birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk ve daha sonraki çocuklar için ise 600 lira doğum yardımı yapılacak. Yardım zorunlu haller dışında anneye yapılacak. Yardımdan vergi kesilmeyecek.
KONUTA TEŞVİK: Konut sahibi olmayan bireylerin ilk konut edinimlerine destek programı başlatılıyor. Vatandaşlarca açılacak konut tasarruf hesaplarına 15 bin liraya kadar devlet desteği verilecek, bu oran her yıl artırılacak. Bu azami oran, 3 katına kadar artırılabilecek. Devre tatil ve ön ödemeli konutlarda teslim süresi uzatılacak.
KONUT DEVRİNE EK SÜRE: Ön ödemeli konut satışında büyük çaptaki inşaat projelerinin devir süresi 36 aydan 42 aya çıkarılıyor. İşini düzgün yapan firmaların bu süre içinde tüketicilere konut teslimatı yapmamasından dolayı ağır cezalara maruz kalması önlenecek.
YABANCILARA İSTİSNA: yabancı kuruluşlara KDV ve ÖTV istisnasının kapsamı genişletildi. Uygulamadan T.C. vatandaşı olmayan yönetici kadrolarındakiler da yararlanabilecek.
ÖĞRETMEN KADROSU: Milli Eğitim Bakanlığı'na öğretmen unvanlı kadro ihdas edilecek. Buna göre, öğretmen unvanlı kadrolardan 45 bin adet, bakanlığa ait diğer hizmet sınıflarına kadrolarından ise 2 bin 320'sine bu yıl atama yapılacak.
ELEKTRONİK YOKLAMA: Vergi yoklaması elektronik ortamda yapılacak.
HALKA AÇILMAYA TEŞVİK: Kâr dağıtımına bağlı vergi kesintisi oranlarını halka açık anonim şirketler için farklı oranlarda belirleme yetkisi Bakanlar Kurulu'na verildi.
KREDİ GARANTİSİ ARTIYOR: Finansman imkânlarını geliştirmek ve kredi sisteminin etkin işlemesine katkı amacıyla firmalara kredi garantisi veren ve kredi garanti kurumlarına sağlanan destek miktarı artırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konut hesabına 15 bin çeyize 5 bin lira destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN