Ateş çemberinde büyüme

Giriş Tarihi: 1.4.2015
Ateş çemberinde büyüme

Ortadoğu, AB'de durgunluk, yüksek faiz, dolar kuru, derken, ekonomi 2014'te % 2.9 büyüdü. 21 çeyrektir süren büyümeyle AB'nin birçok ülkesini solladık. Büyüme rekoru ise yine nde

AB'deki durgunluk, küresel piyasalardaki dalgalanmalar, Ortadoğu'daki karışıklıklar, 'nın yüksek faiz politikası, kuraklık ve 'nın sandıkta püskürtülen darbe girişimlerinin gölgesinde geçen bir yılı hedefi tutturamasak da beklentilerin üzerinde bir büyümeyle kapattık. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, ekonomi geçen yıl yüzde 2.9 büyüdü. Son çeyrekteki yüzde 2.6'lık rakamla, kesintisiz büyümeyi 21 çeyreğe taşımış oldu. 2014 yılında içeride ve dışarıda yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye, yüzde 1.3 olan AB-28 ve yüzde 1.3 olan Latin Amerika büyüme ortalamalarını geçti.

İÇ VE DIŞ TALEP İLK KEZ BİR ARADA
Merkez Bankası'nın, geçen yıl ocakta 5.5 puan yükselttiği faizi, 11 ayda sadece 1.75 puan düşürmesi, özel sektörün finansman maliyetlerini artırdığı için yatırımlar büyümeyi eksi 0.3 puan etkiledi. İhracatın 2014 büyümesine katkısı 1.8 puan oldu. Tüketim ve yatırımdan oluşan iç talebin 2013'te yüzde 5.1 olan artış hızı, geçen yıl yüzde 1'e indi. Nihai iç talebin katkısı da 1.1 puan oldu. İç ve dış talep ilk kez geçen yıl büyümeye birlikte pozitif katkı sağladı. Büyümenin yüzde 2.6'ya ulaştığı yılın son çeyreğinde, vatandaşın tüketiminde kısmi canlanma gözlendi. Son çeyrekteki büyümeye vatandaşın tüketimi 1.56 puan katkı yaparken, net ihracatın katkısı önceki çeyreklerin tersine negatife döndü. İhracatın reel olarak gerilemesi ve ithalatın da iki çeyreklik gerilemenin ardından yeniden artışa geçmesi, son çeyrekte net ihracatın büyümeye katkısını eksi 0.4 puana çekti. Son çeyrekte büyümeyi yukarı çeken bir diğer değişken ise stoklar oldu. Stokların büyümeye katkısı 1.4 puan olarak gerçekleşti.

TARIM KÜÇÜLDÜ, FİNANS BÜYÜDÜ
Özellikle olumsuz hava koşullarının etkisiyle, tarım sektörü 7 yıl sonra ilk kez küçüldü. Tarım sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değeri, 2014'te bir önceki yıla göre sabit fiyatlarla yüzde 1.9 azaldı. Tarımın büyümeye katkısı eksi 0.17 puan oldu. Geçen yıl en hızlı büyümenin mali aracılık ve finansta olduğu dikkat çekti. Bu iki sektör yüzde 7 büyürken, inşaatta oran yüzde 2.2'de kaldı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ateş çemberinde büyüme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN