Alın teri değil akıl teri ileri götürdü

Giriş Tarihi: 28.5.2015
Alın teri değil akıl teri ileri götürdü

, "Beyin teri dökenler bizim alın terimizden daha öne gittiler. Ülke olarak artık beyin terini öne çıkaracak süreçleri merkeze almamız lazım" dedi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Tekstil ve Otomotiv Bursa İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları"nın açılışında konuşan , Türkiye'nin 2023 vizyonuna Ar-Ge, inovasyon ve tasarımla ulaşabileceğini söyledi. "Alın teri kutsaldır denilerek 100-150 yıl. Beyin terinden bahseden ne yazık ki olmadı. Halbuki beyin teri dökenler alın terimizden daha öne gittiler ve o alın teriyle beyin teri dökenler arasındaki makas her geçen gün açıldı" diyen Müezzinoğlu, alın teri dökülecek süreçlerin de 27 Mayıs gibi 12 Eylül gibi darbe süreçleriyle hep sekteye uğratıldığını söyledi. Müezzinoğlu, "Ülke olarak artık beyin terini öne çıkaracak süreçleri merkeze almamız lazım. Alın teriyle beyin teri dengesi ne kadar hakkaniyetli olursa ülke de o kadar iyi noktalara gelecek" diye konuştu.

İki dev Bursa'da buluştu


TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, otomotiv ve tekstil gibi iki dev sektörün buluşmasına vurgu yaptı. "Tekstildeki projelerde özellikle nanoteknolojiyle ilgili bundan sonra da büyük ataklar olacağını düşünüyoruz. Özellikle teknik kumaşlardaki işler Türkiye'nin önünü açacak. Otomotivde ise dünyada, elektrikli, hibrid ve şoförsüz araçlarla ilgili ciddi çıkışlar var" diyen Büyükekşi, otomotivin 75 milyar dolar, tekstilin de 20 milyar dolarlık hedefi olduğunu bu yüzden çalışmalara destek vereceklerini kaydetti.

Proje pazarı


BTSO ve UTİB Başkanı İbrahim Burkay ise, inovasyon kültürüne geçişte, adeta bir devrime ihtiyaç olduğunu vurguladı. Burkay, "Burada sergilenen projelerin neredeyse 7'de 1'i hayata geçiriliyor. 'Her şeyin pazarı oluyor da, projelerin neden olmasın' diye yola çıktık ve her yıl büyüyerek devam ediyoruz" diye konuştu.

Katma değer yarışmaların desteğiyle artacak


OİB Başkanı Orhan Sabuncu ise otomotiv endüstrisinin 1 milyon 750 bin adet üretim kapasitesiyle dünyanın 17. büyük üreticisi olduğunu hatırlatarak, "İhracatta son 9 yılın şampiyonuyuz. 2023 hedeflerimize ulaşabilmemiz için yeni yatırımlar almamız bunun için de iç pazarı büyütmemiz gerek" dedi. Katma değeri yüksek ürünlere odaklanmanın da önemine değinen Sabuncu, "Ar-Ge'ye, tasarıma, inovasyona önem vermeliyiz. Yarışmalarla sektörün katma değeri artacak" diye konuştu.

'Tekstilde başardınız şimdi sıra otomotivde'


Dünyaca ünlü tasarımcı Chris Bangle Türkiye'de tekstil ve otomotivde tasarım konusunda ciddi potansiyel olduğunu söyledi. Bangle, "Türkiye'de tekstil konusunda başarılısınız. Bunu otomotive de taşıyabilirsiniz. Gelecekte sağlık hizmetleri en büyük fırsatlardan biri olacak. Bu otomotiv için de fırsatlar sunacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alın teri değil akıl teri ileri götürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN