Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ında hedef büyük

1 Eylül itibariyle ta yeni dönemi başladı. nde yaklaşık 250 bin ton iç fındık ihracatı yapılması bekleniyor

Giriş Tarihi: 1.9.2015 17:01
Fındık ihracatında hedef büyük
Karadeniz ve Mamulleri çıları Birliği () Yönetim Kurulu Başkanı , nde yaklaşık 250 bin ton iç fındık ihracatı yapılması yönünde beklentilerinin olduğunu belirtti.

Sevinç, yeni fındık ihracat döneminin 1 Eylül itibarıyla başladığını söyledi.

Edip Sevinç, 2015-2016 fındık ihracat döneminin 31 Ağustos 2016 tarihi ile sona ereceğini belirterek, yeni dönemin sektör temsilcilerine hayırlar getirmesini temenni etti.

Geçen dönemlerde olduğu gibi Türkiye'nin bu dönemde de 100'ün üzerinde ülkeye fındık ihracat edeceğini ifade eden Sevinç, "Beklentimiz ve tahminimiz 2015-2016 fındık ihracat döneminde yaklaşık 250 bin ton iç fındık ihracat yapılması yönünde" diye konuştu.

Elde edilecek döviz girdisini ise kestirmenin henüz erken olduğunun altını çizen Sevinç, "Döviz rakamları serbest piyasada oluşan fiyata orantılı olarak değişebilir. Bu sezon rekolte geçen yıla oranla çok yüksek. Bu nedenle fiyatlar henüz oturmamışken bu yönde tahminde bulunmak biraz erken olur" ifadesini kullandı.

Sevinç, daha önceki yıllarda ihracat tahminlerinin tuttuğunu, bu yıl da tahminlerinin tutmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan, Türkiye 2014-2015 ihracat döneminde 217 bin 500 ton fındık ihracat etmiş, karşılığında ise yaklaşık 2,9 milyar dolar döviz elde etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fındık ihracatında hedef büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN