Türk si şaha kalktı

Türkiye’nin sal hasılasını 23 milyar dolardan 61 milyar dolara çıkararak, dünyada yedinci, Avrupa’da ise en büyük tarımsal yi yakaladıklarını ifade eden eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti İstanbul 3’üncü Bölge Milletvekili Adayı M. , “ son 12 yılda, 230 milyar dolardan, 800 milyar dolara yükseldi” dedi.

Giriş Tarihi: 29.10.2015 14:40 Güncelleme Tarihi: 29.10.2015 14:50
Türk Ekonomisi şaha kalktı

Lise öğrencileri ve aileleri ile bir araya gelen eski Gıda, ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti İstanbul 3'üncü Bölge Milletvekili Adayı M. , Cumhuriyet tarihi boyunca tarım sektöründe kırılan üretim ve ihracat rekorlarından bahsetti.

Türkiye'nin tarımsal hasılasını 23 milyar dolardan 61 milyar dolara çıkararak, dünyada yedinci, Avrupa'da ise en büyük tarımsal yi yakaladıklarını ifade eden Mehdi Eker, nin son 12 yılda, 230 milyar dolardan, 800 milyar dolarlara yükseldiğine dikkat çekti.

GAYRİ SAFİ MİLLİ HASILA 3 KAT BÜYÜDÜ

Kişi başına düşen milli gelir 2 bin 500 dolardan, 10 bin doların üzerine çıkmıştır. Bunda tarımın büyük katkısı bulunmakta. Avrupa'da birinci, dünyada da yedinci büyük tarım üreticisiyiz. Bu, Türkiye için bir iftihar meselesidir. Ancak biz bunla yetinmiyor, çiftçimizi her alanda desteklemeye devam ediyoruz" diye konuştu.

Rekor seviyeye ulaşan üretim ve ihracat verilerine dikkat çeken Eker, "Süt üretiminde 18.6 milyon ton, kırmızı et üretiminde 1 milyon ton, tavuk eti üretiminde 1,9 milyon ton ve su ürünleri yetiştiricilik üretiminde 235 bin tonla Cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyesine bu dönemde ulaşıldı" ifadelerini kullandı.

Rekor seviyedeki büyüme ile ilgili açıklama yapan Eker, "Buğday üretimini 22,6 milyon tona, mısır üretimini yaklaşık 6,3 milyon tona, çeltik üretimini de 930 bin tona çıkardık. 48 milyon dolar buğday unundan gelir elde ederken, şu an 933 milyon dolar ülkemize girdi sağladık.

TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Avrupa'da tarımsal hasıla bakımında 2002 yılında Avrupa'nın dördüncü büyük ülkesi iken, 2006'dan beri birinci ülke konumundayız" dedi.

Bu başarının günü birlik bir başarı olmadığını belirten Mehdi Eker, bu başarıları yapılan reformlar ve sağlanan önemli desteklerle yakalandığını söyledi.

"TARIM ARAZİLERİNİN BÖLÜNMESİNİ ÖNLEDİK"

Mehdi Eker, Türkiye'nin tarım sektöründe temel alt yapı probleminin, miras yoluyla tarım arazilerinin sürekli bölünmesi ve küçülmesi olduğunu belirterek, "2005-2006 yıllarında yaptığımız değişiklikle asgari arazi bölünmesine bir sınır getirdik.

2014 yılında yaptığımız düzenlemelerle de bu değişikliği kalıcı kılarak sorunu ortadan kaldırdık. Yaptığımız tüm bu yeniliklerle aynı zamanda Türkiye'nin gıda güvenliği de garanti altına aldık" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE EKONOMİSİ COŞACAK!

Verimliliği arttırmak için Türkiye'deki tarım arazilerinin haritasını çıkardıklarını ifade eden AK Partili Mehdi Eker, "Neresi ne kadar güneş alıyor. Hangi toprak yılda ne kadar ürün veriyor. Bunların tek tek haritasını çıkarıp çiftçilerimizi bu arazilere yönlendirdik" ifadelerini kullandı.

"ÜRETİCİMİZE SON 13 YILDA 80 MİLYAR TL'YE YAKIN NAKİT HİBE VERDİK"

Mehdi Eker, "2002 yılında tarım sektörüne verilen toplam destek 1,8 Milyar TL idi. Bunun da yüzde 80'den fazlasını üretime bakılmadan sadece tapuya verilen doğrudan gelir desteği oluşturuyordu. Biz 52 yeni çeşit destek başlattık. Destekleri, verimlilik, kalite ve kırsal kalkınmayı esas alarak yeniden düzenledik.

Tarımsal destek alanını genişleterek, Türkiye'nin her yerine yaydık. 2015 yılında üreticilerimize 10 Milyar TL destek veriyoruz. Son 13 yılda Türk çiftçisine yaklaşık 80 milyar TL nakit hibe destek sağladık" dedi.

2014'TE 22,8 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI

Tarımsal kredilerde faizleri düşürdüklerine de işaret eden Eker, 2002'de Ziraat Bankası'nın tarımsal kredi faizinin yüzde 59'u bulduğunu, şu anda faizin sıfır ile 8,25 bandında gerçekleştiğini vurguladı.

Eker, böylelikle tarımsal kredide gerçek bir artış yaşandığını, 2002'de 529 milyon lira olan kredi meblağının, 2014'te 22,8 milyar liraya çıktığını ifade ederek, "Bu reformların başında tarım sektörünün neredeyse 100 yıla yakın temel sorunu olan miras yoluyla tarım arazilerinin bölünmesi konusu gelir. Bu Türkiye'nin medeni hukukuyla, miras hukukuyla ilişkili bir konudur.

SANAYİ VE KALKINMA BAKANLIĞI KURULUYOR

Biz, 2005-2006 yıllarında bir değişiklik yaptık. Asgari bölünmeye bir sınır getirdik, bir limit getirdik. 2014 yılında yaptığımız düzenlemelerle bu soruna kalıcı olarak sonlandırdık. Bu düzenlemeler ile Türkiye'nin gıda güvenliği garanti altına alınmıştır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Ekonomisi şaha kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN