Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeyiz hesabı 18 yaşından küçüklere de açılabilecek

Giriş Tarihi: 16.12.2015 11:07

Evliliği teşvik etmek ve evlenecek kişilere destek olmak amacıyla hazırlanan çeyiz hesabı uygulamasıyla devlet her ay hesabına düzenli para yatıran kişilerin hesabına belli bir oranda destek sağlayacak. Bu hesap 18 yaşından küçüklere de veli veya vasi aracılığıyla açılabilecek. Uygulama Nisanda başlayacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmeliğe göre, bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası emsinden mevduat hesabı veya katılım fonu olarak açılabilen çeyiz hesabı, ortak hesap olarak açılamayacak. Katılımcı birden fazla çeyiz hesabı açamayacak ve hesap bankalar arasında taşınamayacak.

Yönetmeliğe göre, 18 yaşından küçükler adına da veli veya vasisi tarafından çeyiz hesabı açabilecek. Çeyiz hesabına ilişkin ödemeler düzenli ödeme şeklinde yapılacak. Düzenli aylık ödemede en az 100 Türk Lirası, en çok 1000 Türk Lirası yatırılabilecek. Ödemelerin üç aylık ödeme planına göre yapılabildiği durumlarda ise bu tutarların üç katı alt ve üst sınırlar geçerli olacak.

Düzenli ödemeler, aylık ödeme planında en fazla üç defa aksatılabilecek. Üç aylık ödeme planında ise dönem içerisinde bir defadan fazla aksatılamayacak.

ÇEYİZ HESABINA DEVLET DESTEĞİ ŞARTLARI

Çeyiz hesabına devlet desteği verilebilmesi için evlilik tarihinden önce en az üç yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapılması ve 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılmış olması şartları aranacak.

DEVLET KATKISI ORANI

Yönetmeliğe göre devlet katkısının hesaplanmasında, evlilik tarihindeki birikim esas alınacak. Devlet katkısı evlilik tarihindeki birikim tutarının yüzde 20'sini ve 5 bin Türk Lirasını geçemeyecek. Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 10'u oranında olacak ancak, ödenecek tutar 4 bin Türk Lirasını geçemeyecek. Düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için, devlet katkısı hesaptaki birikim tutarının yüzde 15'i oranında olacak ancak, ödenecek tutar 4 bin 500 Türk Lirasını geçemeyecek. Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için ise, hesaptaki birikim tutarının yüzde 20'si oranında olacak ancak, ödenecek tutar 5 bin Türk Lirasını geçemeyecek.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeyiz hesabı 18 yaşından küçüklere de açılabilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN