Türkiye'nin en iyi haber sitesi

na sunum yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı 'na bir sunum yaptı. Son dört yılın en kötü enflasyon verisinin gelmesinin ardından sunum önem kazanırken Başçı enflasyonun böyle gitmesi unda indirimi konusunda sıkı duruşun devam edeceğinin sinyalini verdi.

Giriş Tarihi: 5.1.2016 11:04 Güncelleme Tarihi: 5.1.2016 11:18
Erdem Başçı Bakanlar Kuruluna sunum yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı , açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini bildirdi. Başçı'nın, "Dengeli Büyüme", "Para Politikası ve Normalleşme" ve "Enflasyon" ana başlıkları altında 'na yaptığı sunum, bankanın resmi internet sitesinde yayımlandı.

Sunumunda, cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam ettiğini belirten Başçı, Avrupa Birliği ülkelerindeki talep artışının büyümeyi ve dengelenmeyi desteklediğini aktardı.

Başçı, şöyle devam etti:

"Açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesi, büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabilecektir. Mevcut para politikası duruşu enflasyon görünümüne karşı sıkı, döviz likiditesinde dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyicidir."

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceğini vurgulayan Başçı, "Küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabilecektir" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdem Başçı Bakanlar Kuruluna sunum yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN