Türkiye'nin en iyi haber sitesi

şifresi nasıl alınır,

giriş işlemlerini gerçekleştirmek için E-Devlet şifrenizi almanız gerekir. E-Devlet şifresini alabilmek için de PTT kurumlarından başvuru yapmanız gerekir.E-Devlet şifresini nasıl alacağınız haberimizde

Giriş Tarihi: 21.1.2016 15:33
E-Devlet şifresi nasıl alınır, E-Devlet şifresi alma

Her bireyin gün içerisinde gerçekleştirmeleri gereken bazı belli başlı işlemler vardır. Bu işlemleri halledebilmek için en kısa yolu tercih ederler. En kısa yolda artık günümüzde gelişen teknolojinin bir ürünü olan internet sistemidir. Vatandaşların aktif bir biçimde kullanmış olduğu bu teknolojik gelişme ve ilerleme vatandaşların hayatını büyük ölçüde kolaylaştırmış durumdadır. Her ay ödenmesi gereken elektrik, su faturaları, bankacılık işlemleri online alışveriş derken ülkemizde interneti kullanan buradan işlemlerini gerçekleştiren vatandaş sayısı oldukça artmaktadır.

Yediden yetmişe küçükten büyüye ellerden düşmeyen ve düşüremediğimiz telefonlar da internetin gelişiminin bir göstergesidir. Çünkü biz vatandaşların hayatları boyunca kullanacak olduğu çok fazla uygulama vardır. Bu uygulamalara da her bir gün yenisi eklenmektedir. Artık vatandaşların cep telefonlarında ki internet sayesinde bile yapabilecekleri işlemler artmıştır. Online biçimde gerçekleştirilen işlemler bir yana vatandaşların kullanmış oldukları internet sayfaları oldukça fazladır. Devletimizde vatandaşların internete böylesine eğilim gösterdiklerinin farkındadır. Bu nedenle herkesin kullanabileceği ortak bir işlemler projesi sunmuştur. Üniversite öğrencilerinden tutun emekli olan vatandaşlara kadar her yaştan ve her cinsten insanların kullanabilecek olduğu bu mükemmel sistemin adı tir.
Aklınıza gelebilecek olan her türlü işlemlerinizi gerçekleştirebilecek olduğunuz bu sistemin yapabildiği çok fazla alanda işlem vardır. Bu işlemlerin sayısı ve türü çok çeşitlidir. Ülkemizde yapılabilen işlemlerin gerçekleştirildiği kurum ve kuruluşların sayısı da her geçen gün artmaktadır. sağlık, sosyal, eğitim alanlarında gerçekleştirilen işlemleri artık bizler çok daha kısa bir süre zarfı içerisinde yapabiliriz. E-Devlet hizmeti üzerinden açılan bu hizmetlerden her vatandaş kolayca yararlanabilmektedir. Sizlerde yalnızca birkaç işlemi gerçekleştirdikten hemen sonra bu e-Devlet sistemi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Her vatandaş kolay ve pratik bir şekilde bu hizmet kapsamında işlemlerini gerçekleştirebilir. Şimdi ise sizlere bu hizmet ile beraber yapabilecek olduğunuz işlemleri sıralayalım.

• GBT sabıka kaydı hesaplama
• Emekli maaşı hesaplama ve sorgulama
• SGK hizmet dökümü alma
• SSK, GSS ve BAĞ KUR borç sorgulama
• Adalet Bakanlığı adı altındaki hizmetler
• Başbakanlık işlemleri
• Dış işleri Bakanlığı alanında ki işlemler
• Doğal Afet sigorta kurumları
• Emniyet Genel Müdürlüğü trafik cezası, araç sorgulama vb. işlemler
• Gelir İdaresi Başkanlığı işlemleri
• Karayolları Genel Müdürlüğü yollar vb.

İşte bu işlemler e-Devlet sistemi adı altında verilen bazı işlemlere örnektir. Daha bu ve bunlara benzer sayısız işlem ve hizmet vardır. Resmi sayfa olmakla beraber vatandaşlar bu sistemi hafta sonu hafta içi mesai saati mesai dışı fark etmeksizin her koşulda kullanabilirler. Üstelik bu sistemi kullanabilmek için sizlerden istenen yalnızca birkaç aşama vardır. Bunlar ise oldukça basit ve kolaydır. Her birey yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi bu işlemlerden yararlanabilirler. Vatandaşlar bu hizmetten yararlanabilmeleri için öncelikle bu sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Giriş yapabilmek için ise üç farklı yoldan birini tercih edebilirler. E-Devlet şifresi ile e-mobil imzası ile ya da elektronik imza seçeneklerinden herhangi birini tercih ederek sisteme girişlerini sağlayabilir. En çok tercih edilen e-Devlet şifresi ile giriş yöntemini sizlere kısaca anlatalım. Öncelikle sizler en yakınınızda bulunana merkez bir PTT şubesine giderek orada bulunana görevli memura isteğinizi iletiniz. Görevli memur kişi de sizlerden önce T.C. kimlik numaranızın net bir şekilde okunurluğu olan nüfus cüzdanınızı ve ardından ise sizlerden işlemi gerçekleştirebilmek için işlem ücreti olan 2 TL ücreti tahsil etmesi gerekir. Bunları görevliye verdikten çok kısa bir zaman sonra sizlere görevli memur kapalı bir zarf içerisinde sistem şifrenizi temin edecektir. Sizlerde bu zarfı üzerinde yazan yönergeler doğrultusunda açmaya özen gösteriniz. Çünkü aksi takdirde sizler zarfı yanlış açmanız durum karşısında içerisinde yer alan şifreniz hasar görebilir. Bu şifre ile internete bağlandıktan hemen sonra arama motorunuza e-Devlet yazın ve ilk çıkan sayfayı tıklayınız. Ardından sizler karşınızda yazılı olan alana T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi doğru ve düzgün biçimde yazınız. Sonrasında ise ileri yönergesini tıkladıktan sonra sizler resmi sayfaya girişinizi yapmış olacaksınız. Sol köşedeki e-hizmetler bölümüne tıklayıp yapacak olduğunuz işlemin baş harfini tıklayarak sayfanızı rahatlıkla bulabilirsiniz. Ya da sağ üst köşede bulunan aram yerine işleminizin adını yazarak da istediğiniz sayfaya ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-Devlet şifresi nasıl alınır, E-Devlet şifresi alma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN