Türkiye'nin en iyi haber sitesi

fiyatı ini düşürdü

Giriş Tarihi: 26.1.2016 17:05
Dünya Bankası petrol fiyatı tahminini düşürdü

, 2016 yılına yönelik ham fiyatı ini başına 51 dan 37 dolara düşürdü.

Dünya Bankasının her üç ayda bir yayımlanan "Emtia Piyasaları Görünüm Raporu"nun Ocak 2016 sayısında, ham petrol fiyatlarının gelişen ekonomilerde devam eden yavaşlama, İran'ın ihracata beklenenden daha önce başlayabileceği, ABD üretiminin direncini koruması ve ılıman geçen kış mevsimi nedeniyle düşmeye devam ettiği ifade edildi.

Raporda, 2015'te yüzde 47 gerileyen ham fiyatlarının 2016'da yüzde 27 daha değer kaybedebileceği belirtilirken başına fiyat i 51 dan 37 dolara revize edildi. Raporun baş yazarı Kıdemli Ekonomisti John Baffes, "Düşük petrol ve emtia fiyatları, muhtemelen bir süre daha bizimle olacak" dedi.

46 EMTİADAN 36'SININ FİYAT TAHMİNİ DÜŞÜLDÜ

Dünya Bankası, aynı zamanda diğer emtia ürünlerine yönelik fiyat beklentilerini de revize etti. Başta Çin olmak üzere belli başlı yükselen piyasa ekonomilerindeki zayıflamanın emtia fiyatlarını baskıladığı kaydedilen rapora göre, 46 emtiadan 36'sının 2016'ya ilişkin fiyat tahmini aşağı çekildi.

Dünya Bankası Kalkınma Beklentileri Grubu Direktörü Ayhan Köse, konuya ilişkin açıklamasında "Düşük emtia fiyatları iki uçlu kılıç gibi, ithalatçı ülkelerdeki tüketiciler fayda sağlarken, ihracatçı ülkelerdeki üreticiler zarar görüyor" değerlendirmesini yaptı.

Köse, ayrıca, ihracatçı ülkelerin düşük emtia fiyatlarının olumlu etkilerini ekonomik büyümeye çevirmesinin zaman aldığına ancak emtia ithalatçılarının zararı hemen hissettiğine dikkati çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Bankası petrol fiyatı tahminini düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN