Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ı Çağlar:" İhracatı gözden geçirmemiz lazım"

İstanbul Ticaret Odası () ı , "Nasıl Avrupa Birliği pazarı 15-20 senede ulaştığımız yüzde 50,3'lük payla ihracatımızın sigortasını oluşturduysa bugün de aynı şekilde ABD ve Amerika kıtasını hedeflemeliyiz. Yakın coğrafyayı hedefleyen ihracat anlayışımızı gözden geçirmemiz lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Giriş Tarihi: 2.2.2016 13:34 Güncelleme Tarihi: 2.2.2016 13:38
İTO Başkanı Çağlar: İhracatı gözden geçirmemiz lazım

Cumhurı 'ın Şili, Peru ve Ekvador'u kapsayan Güney Amerika ziyaretine katılan Başkanı Çağlar yaptığı açıklamada, Türkiye'nin etrafının birbirine göbeğinden bağlı olan ve petrol, ruble gibi krizlerin domino etkisiyle birbirini vurduğu ülkelerden oluştuğunu belirtti.

Çağlar, "Nasıl AB pazarı 15-20 senede ulaştığımız yüzde 50,3'lük payla ihracatımızın sigortasını oluşturduysa bugün de aynı şekilde ABD ve Amerika kıtasını hedeflemeliyiz. Yakın coğrafyayı hedefleyen ihracat anlayışımızı gözden geçirmemiz lazım. mız Recep Tayyip Erdoğan'ın Güney Amerika ziyareti bu anlamda çok önemli" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin geleneksel pazarları Ortadoğu, Körfez ve Rusya'da sıkıntılarının bulunduğunu aktaran Çağlar, mutlaka yeni pazarlar bulunması gerektiğini anlattı.

Çağlar, Güney Amerika'nın Türkiye için uzak kalmış bir pazar olduğunu belirterek, "Türkiye, Amerika'ya açılarak kendisine ticarette yeni ortaklıklar arıyor. Özellikle Peru ve Şili son yıllarda çok hızlı büyüme gösterdi. İhracatta pazar çeşitlendirmesi açısından bu pazarlara erişilmesi, ticaretin ve ikili ilişkilerin artırılması bakımından önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Latin Amerika'da Türk yapımı dizilerin çok popüler hale geldiğine dikkati çeken Çağlar, "Türk dizileri o kadar başarılı oldu ki Şili'de, Peru'da yenidoğan bebeklere 'Onur', 'Şehrazat' gibi Türk başrol oyuncularının ismini koymak için büyükelçiliğimize başvurular oldu. İnsanların ismini Türk dizilerinin fenomen etkisiyle değiştirebiliyorsak, garajındaki otomobilini, evindeki mobilyaları Türk ürünleriyle hayli hayli değiştirebiliriz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTO Başkanı Çağlar:" İhracatı gözden geçirmemiz lazım"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN