Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ülkelerine vize kalktı

, ülkelerine vizeleri kaldırdı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Uygulamadan AB üyesi olmayan ve Schengen kapsamına girmeyen Avrupa ülkeleri de faydalanacak

Giriş Tarihi: 4.5.2016
AB ülkelerine vize kalktı
ile arasında vizelerin karşılıklı kaldırılması için ilk adım atıldı. Ankara, AB üyesi ülke vatandaşlarının 'ye vizesiz seyahat edebilmeleri için vizeleri kaldırdı. Ancak uygulama AB'nin de Türk vatandaşlarına vize serbestisini onayladığı gün hayata geçecek. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, AB ülkelerinin vatandaşları Türkiye'ye vizesiz seyahat edebilecek. Karar bir anlamda, AB ile vizelerin karşılıklı kaldırmasının ilk adımı olarak görülüyor. BBC'ye bilgi veren kaynaklar ise Avrupa Komisyonu'nun da bugün yapacağı açıklamayla Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerine vizesiz seyahat hakkının tanınmasını tavsiye edeceğini ifade etti.

AB'DEN TÜRKİYE'YE VİZE MUAFİYETİ AÇIKLAMASI

İNGİLTERE DE FAYDALANACAK
Türkiye, AB üyesi olmayan ve Schengen kapsamına girmeyen Avrupa ülkelerine, girişte vize uyguluyordu. Bu ülkeler de vize serbestisinden yararlanacak. Örneğin AB üyesi olan ancak Schengen kapsamında olmayan İngiltere vatandaşları da uygulama hayata geçince Türkiye'ye vizesiz girebilecek. Diğer yandan Schengen kapsamında olup da AB üyesi olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein vatandaşları da Türkiye'ye vizesiz seyahat edebilecek. Uygulamadan Güney Kıbrıs da faydalanacak. Ancak vizelerin kaldırılmasının, Türkiye'nin Rum Kesimi'ni tanıdığı anlamına gelemediği vurgulandı. AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker de dün konuyla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu telefonla aradı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB ülkelerine vize kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN