HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5G teknolojisi bu yıl başlayacak

Giriş Tarihi: 15.6.2018
5G teknolojisi bu yıl başlayacak
ERICSSON'UN yayımlanan son Mobilite Raporu, 5G'ye ve Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) geçmiş tahminleri de yüksek büyüme hızına odaklanıyor. Kasım 2017'den bu yana hücresel IoT bağlantıları tahmini neredeyse iki katına çıktı. Çin'de devam eden kullanım artışıyla birlikte, bağlantı artışının 2023 yılında 3.5 milyara ulaşması bekleniyor. 2018'in sonları ile 2019'un ortası arasında 5G'yi piyasaya sürmeyi planlayan ABD'li tüm büyük operatörlerle birlikte, Kuzey Amerika'nın 5G'ye öncülük etmesi bekleniyor. 2023 sonunda, Kuzey Amerika'daki tüm mobil aboneliklerin yüzde 50'sine yakınının, Kuzey Doğu Asya'nın yüzde 34'ünün ve Batı Avrupa'nın yüzde 21'inin 5G'li olacağı tahminler arasında yer alıyor. Mobil operatörler, farklı kullanım alanlarını desteklemek için LTE ağı üzerinden son teknolojileri kullanarak dünya çapında 60'tan fazla hücresel IoT ağını hazır hale getirdi. Kuzey Amerika farklı kullanım alanlarında lojistik ve filo yönetimiyle öne çıkıyor. Çin ise, akıllı şehirler ve akıllı tarım alanları kullanımlarında başı çekiyor. Türk Telekom şirketi Argela'nın ABD'de kurduğu girişim Netsia 5G konusunda uluslararası devlerle standartların geliştirilmesine katkı sağlıyor. Dilimlenebilir 5G altyapısı çalışmalarına liderlik yapıyor.

10 SAAT HD VİDEO
Mobil veri trafiğinin, 2023 yılına kadar ayda 107 exabyte (EB) değerine ulaşarak sekiz kat artacağı tahmin ediliyor. Bu rakam, dünya çapında her mobil abonenin 10 saat full HD video yayını izleyebilmesi anlamına geliyor. 2023 itibarıyla, dünyadaki mobil veri trafiğinin yüzde 20'sinin 5G ağları tarafından taşınması bekleniyor. Bu miktar, bugünün toplam 4G / 3G / 2G trafiğinden 1.5 kat daha fazla.

5G DESTEKLİ TELEFON 2019'DA PİYASADA
BIRINCI nesil, 5G veriye özel cihazların, 2018'in ikinci yarısından itibaren piyasaya çıkması bekleniyor. Orta bantlarda 5G'yi destekleyen ilk ticari akıllı telefonların 2019 başında çıkması beklenirken, 2019'un ortasında çok yüksek spektrumlu bantların desteklenmesi bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5G teknolojisi bu yıl başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN