HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte yeni model... Üçlü yapı güçlü ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni sistemle ekonomi yönetimi sadeleştirilecek. Ekonomiyle ilgili bakanlık sayısı 3’e inecek. Dört önemli ofis kurulacak

Giriş Tarihi: 23.6.2018
İşte yeni model... Üçlü yapı güçlü ekonomi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün aHaber ve atv ortak yayınında yeni hükümet sisteminin detaylarını açıkladı. Türkiye, yeni sistemde "dev ekonomi, dijital dönüşüm, bilimsel atılım, lider ülke ve sosyal devlet" vizyonuyla yola çıkarak tarihi bir dönüşüme imza atacak. Ekonomide bakanlık sayısı 3'e düşürülerek yönetim sadeleştirilecek. 'İnsan Kaynakları', 'Yatırım', 'Finans' ve 'Dijital Dönüşüm' ofisleri kurulacak. Ekonomi politikalarına yön verecek bu ofisler doğrudan Cumhurbaşkanı'na bağlı çalışacak, hiçbir bürokratik engele takılmayacak.

BAKANLIKLAR BİRLEŞİYOR
Cumhurbaşkanlığı'nca hazırlanan şemaya göre, ekonomi yönetimi sadeleştiriliyor. "Daha az bürokrasi, daha hızlı karar alma süreçleri" vizyonuyla bürokraside kademeler azalıyor. Görev alanları netleştirilerek yetki karmaşasının önüne geçiliyor. Ekonomi yönetimi üretim, finans ve ticaret sac ayaklarına oturtuluyor. Yeni sistemde, 6 bakanlık Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı şeklinde yeniden yapılandırılıyor.

9 KURUL OLUŞTURULUYOR
Yeni sistemde, 9 kurul görev alacak. Ekonomiye Ekonomi Politikaları Kurulu yön verecek. Bu kurullar doğrudan Cumhurbaşkanı ile çalışacak ve aynı zamanda bakanlara feedback (geri bildirim) sağlayacak.EKONOMİDE ÖNCELİKLİ 5 BAŞLIK NE OLACAK?
DEV EKONOMİ: Kalkınma, finans merkezi, gıda, sanayi, yatırım, ihracat, turizm.
DİJİTAL DÖNÜŞÜM: Siber güvenlik, teknoloji, yapay zekâ, büyük veri, uzay çalışmaları.
BİLİMSEL ATILIM: Ar-Ge, eğitim, bilgi üretimi, yetenek yönetimi, yenilik.
LİDER ÜLKE: İleri demokrasi, hızlı adalet, bağımsız enerji, üretim üssü, çevre, güçlü diplomasi, adil dünya
SOSYAL DEVLET: İstihdam, toplumsal huzur, refah, aile, gelir adaleti.

4 ÖNEMLİ OFİS KURULUYOR
Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yatırım Ofisi olmak üzere 4 ofis kurulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadesiyle bu ofisler yeni sistemin "arka bahçesi" olarak çalışacak. Bu ofisler hiçbir bürokratik engele takılmadan projeleri yönetecek. Aynı zamanda icracı görev almış olacak.
YATIRIM OFİSİ: Büyük yatırımlar desteklenerek, Türkiye cazibe merkezi haline getirilecek.
FİNANS OFİSİ: İstanbul Dünya Finans Merkezi Projesi yürütülecek.
DİJİTAL DÖNÜŞÜM OFİSİ: Evrak yükü azaltılacak, devlet hızlanacak. Siber güvenlik, büyük veri analizi, yapay zekâ çalışmaları koordine edilecek.
İNSAN KAYNAKLARI OFİSİ: Yeteneklerin keşfi sağlanıp, insan kaynağı doğru değerlendirilerek kamunun performansı artırılacak.

STRATEJİ VE BÜTÇE BAŞKANLIĞI
Yeni dönemde bütçeyi Cumhurbaşkanlığı hazırlayacak. "Strateji ve Bütçe Başkanlığı" ile bütçe disiplini pekiştirilecek. Bütçe yönetimi daha verimli hale getirilecek. Bu başkanlık bütçe yapımı ve yönetimini daha etkin şekilde yürütecek. Mali disiplin ve verimliliği sağlayacak.

KURUMLAR YER DEĞİŞTİRİYOR
Vergi Denetim Kurulu, Özelleştirme İdaresi, Milli Piyango'nun yapısı korunacak. Sigorta Genel Müdürlüğü BDDK'ya, Devlet Destekleri Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlanacak. Özerk kurullar korunacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte yeni model... Üçlü yapı güçlü ekonomi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN