TSK'ya yeni yerli silah sistemi | Video

TSK'ya yeni yerli silah sistemi | Video
27.09.2020 | 10:17

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

Türk Silahlı Kuvvetleri yeni bir silah sistemini envanterine katmaya hazırlanıyor. Tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen 25 milimetrelik uçaksavar topu atışlı testleri başarıyla geçti.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretilen ve zırhlı araçlarla uzaktan komutalı silah kulelerinde kullanılabilecek silah tekli, üçlü, onlu ve seri atış yapabiliyor. Modern silah ve mühimmatlara yönelik üretimlerini ar-ge çalışmalarına paralel olarak yoğunlaştıran Milli Savunma Bakanlığına bağlı Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu yeni bir yerli silah sisteminin üretiminde daha sona yaklaştı.


Birçok farklı hedefi etkin şekilde ateş altına alma yeteneğine sahip
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) muharebe ve mücadele yeteneklerini artırarak askeri stratejilerinin etkililiğini ve hareket kabiliyetini geliştirme çalışmaları kapsamında 25 milimetrelik uçaksavar topu üretildi. Tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen uçaksavar topu tekli, üçlü, onlu ve seri atış yapabiliyor.

Düşük kadenz veya yüksek kadenz atış modu olan silah, döner mekanizma sistemi sayesinde düşük tutukluk oranına sahip. Zırhlı araçlarla uzaktan komutalı silah kulelerinde kullanılabilecek silah gece-gündüz, her türlü hava şartında ve muharebe ortamında ana silah olarak görev yapabilecek. Birçok farklı hedefi etkin şekilde ateş altına alma yeteneğine sahip 25 mm silah sisteminin , MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğündeki atışlı testlerini başarıyla tamamladı.

SON DAKİKA