Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Buğra Gülsoy

Behiç Buğra Gülsoy, 22 Şubat 1982’de Ankara’da doğdu.

Giriş Tarihi: 23.04.2013 13:40 Güncelleme Tarihi: 26.01.2018 11:01

İlk, orta ve lise eğitimini Ankara'da tamamlayan Gülsoy, 13 yaşında ilk sahne deneyimini yaşadı.

2004 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin mimarlık bölümünden mezun olan Gülsoy, Kıbrıs'ta bulunduğu süre içerisinde Kıbrıs Devlet Tiyatrosu'nda çeşitli oyunlarda rol aldı.

Trio, Heterotopya, İnsan Üçleme, Alt Üst, Nar Yarası ve Mutlu Son'da kısa film yönetmenliği ve oyunculuk deneyimi edindi. Kıbrıs Film Derneği'nin kurucularından biri olan Gülsoy, aynı zamanda Uluslararası Kıbrıs Kısa Fim Festivali'nin proje tasarımcısı ve direktörüdür.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Projesi kapsamında düzenlenen bir yarışmada filmcilik üzerine eğitim alan Gülsoy, ilk kez 2008 yılında yayınlanan Hepimiz Birimiz İçin adlı dizi filmin başrol oyuncusu olarak Nazım karakteri ile Türk izleyicilerin karşısına çıktı. Bu dizinin ardından, yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül`ün yaptığı, çok ses getiren Güneşi Gördüm filminde Berat karakteriyle beyazperdeye adım attı.

Gülsoy'un daha büyük bir kitleye ulaşması ise Atv'de yayınlanan Unutulmaz isimli diziyle oldu. Gülsoy dizide Tolga karakterini canlandırdı.

Derviş Zaim tarafından yönetilen ve ilk gösterimi 2010 Altın Portakal Film Festivali'nde yapılan ve 2011 yılında gösterime girmiş olan Gölgeler ve Suretler isimli filmde Ahmet isimli bir Türk gencini canlandırdı. Gülsoy ayrıca aynı yıl gösterime giren Güzel Günler Göreceğiz filminde Cumali karakteriyle izleyiciyle buluştu.

Gülsoy asıl çıkışını ise bir sezon boyunca yayınlanan Fatmagül'ün Suçu Ne? dizisindeki Vural karakteriyle yaptı. Oyuncu, halen Kıvanç Tatlıtuğ ile başrollerini paylaştığı Kuzey Güney isimli dizideki Güney karakteriyle ekranlara geliyor.

Bunun yanı sıra Gülsoy, tiyatro hayatına arkadaşları Serhat Teoman, Fatih Sönmez ve Emre Erkan'la birlikte kurduğu Tiyatro Kutu ile devam etti. Tiyatro Kutu'nun kapanmasının ardından Serhat Teoman ve Emre Erkan'la birlikte kurdukları GET yapımla sinema ve tiyatro çalışmalarına devam eden Gülsoy'un yazıp yönettiği Pragma oyunu büyük ilgi görüyor.

Kendisi ile aynı mesleği paylaşan Burcu Kara ile 22 Temmuz 2011'de evlenen oyuncu, 2 Ağustos 2012 tarihinde boşandı.

SON DAKİKA