Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dian Fossey

Goriller üzerine çalışmış ABD'li etolojisttir.

Dian Fossey yaşamı boyunca goriller üzerine çalışmalar yürütmüş Rwanda Volcanoes Milli Parkının içinde yer alan ormanlarda gorilleri gözlemlemiş ve gorillerle ilgili bilinmeyen sırları ortaya çıkartarak gorillerin saldırganlıklarının ardındaki perdeyi aralamıştır.

6 yaşındayken anne ve babası boşanan Fossey, üvey babasının ona kötü davranması sonucu hayvanlarla ilgilenmeye başladı. Afrika ve dağ gorillerine adeta aşık olan Fossey, Karisoke Araştırma Merkezi ve Cornell Üniversitesi'ndeki yılları sonrasında davranış bilimi ve primatoloji alanlarında uzmanlaştı. ABD'deki San Jose State Üniversitesi'den lisans ve Cambridge Üniversitesi'nden 1974 yılında doktora diploması aldı. Dian Fossey dağ gorilleri ile ilgili çok önemli araştırmalara imza attı.

1967 – 1985 yılları arasında Rwanda Volcanoes Milli Parkında bir goril araştırma merkezi kuran Fossey bu bölgede hem gorillerin davranış ve öğrenme biçimlerini araştırmış saldırganlıklarının sebeplerini incelemiş hemde kaçak avcılara karşı amansız bir mücadele sergilemiştir.

16 Ocak 1932 California doğumlu Amerikalı Dian Fossey 28 Aralık 1985'te Rwanda Volcanoes Milli Parkında bulunan araştırma merkezindeki kulübesinde uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Fossey'in öldürülmesinin ardında da kaçak goril avcılarına karşı vermiş olduğu bu mücadele nedeniyle 1994 yılında Ruanda'da yaşanan soykırımın sorumlusu olarak tutuklanan Protais Zigiranyirazo'nun olduğu belirlenmiştir.

Ruanda halkı Dian Fossey'yi "Dağda yalnız yaşayan kadın" anlamına gelen "Nyiramachabelli" adıyla çağırırdı.

1988 yapımı Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (Sisteki Goriller) filmiyle, Sigourney Weaver tarafından sinemada canlandırılmıştır.
HABERLER Dian Fossey ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 04 Dian Fossey haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN