Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gurbetçiye de

'dan gurbetçilere çıktı. Bulundukları ülkede Türk bankalarında açan gurbetçiler TL cinsinden devlet katkısı alacak

Giriş Tarihi: 14.3.2015
Gurbetçiye de çeyiz desteği
Bebeğe altın yasası Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlarken, gurbetçi gençler de açabilecek. kapsamında her bir aileye 62 bin liraya yakın desteğin yolu açılırken, Türkiye vatandaşlığını doğumla hak eden ancak izinle yurtdışına çıkan gurbetçiler de çeyiz hesabı programı kapsamına alındı. Gurbetçiler, bulundukları ülkelerdeki Türk bankalarına açıkları TL cinsinden çeyiz hesabına devlet katkısı alacak. Hükümet, bugüne kadar görülmeyen bir devlet desteğine imza atıyor. Meclis'te Komisyon görüşmelerine katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, çeyiz hesaplarına devlet katkısı ödenmesine ilişkin düzenlemedeki 27 yaş sınırının istatistiklere göre Türkiye'de ortalama evlenme yaşı hesaba katılarak belirlendiğini söyledi. Bakan Yılmaz, Türkiye'de doğup vatandaşlıktan çıkan Mavi Kartlı vatandaşların da bu haktan yararlanacağını ifade etti.15 BİN LİRAYA ÇIKABİLECEK

Gençlerde evliliğin teşvik edilmesi amacıyla çeyiz hesabı uygulamasında gönüllülük esası bulunuyor. Çeyiz hesaplarına yapılacak devlet katkısı, kişilerin sadece ilk evliliklerinde ve tek seferde ödenmek üzere, hesaba yatırılan tutarların, asgari süre kalınması şartıyla düzenli ödeme planına ve hak ediş sürelerine göre farklılaşan oran ve tutarda ve azami 5 bin lirayı geçmeyecek miktarda yapılacak. Azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak. Azami tutarı 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Yani nde azami tutar 15 bin liraya çıkabilecek. Devlet katkısı, hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödeme yapılacak.İLK EVLİLİĞE VAR
Uygulamadan yararlanabilmek için 27 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor. 5 bin liralık katkı sadece ilk evlilikte ve tek seferde verilecek. Hesaba yatırılan tutarlar, asgari süre bu hesapta kalacak. Bu süre, çeyiz hesabı sözleşmesinin detayları, hak ediş süreleri, devlet katkısı oranı Bakanlar Kurulu Kararı'yla belirlenecek.

18 YAŞINDAN SONRA ALABİLECEK
Bu hesap 18 yaşından sonra çocuklar tarafından kullanılacak bir tasarruf hesabı olacak. Ebeveyn bu hesaba ne kadar yatırmışsa, devlet çocuğun evleneceği zaman yatırılan bu miktara ortalama yüzde 15 civarında katkı yapacak. Aile 18 yılda 100 bin lira biriktirdiyse devlet ona 15 bin lira ekleyecek.

KONUT DESTEĞİ NASIL OLACAK?
Konut sahibi olmayan vatandaşların ilk ve tek konut satın alımlarına destek sağlanması amacıyla bankalarda gönüllü katılıma dayalı TL cinsi konut tasarruf hesaplarına devlet katkısı ödenecek. Devlet katkısı, konut tasarruf hesabında asgari süre kalınması şartıyla hak ediş sürelerine göre farklılaşan oran ve azami tutarlarda hesabın bulunduğu banka aracılığıyla tek seferde ödenecek. Her koşulda azami tutar 15 bin lirayı geçemeyecek ve bu tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak. Azami tutarı 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Bakanlar Kurulu yetkisini kullanırsa, ilk evini alana 45 bin liraya varan devlet desteği verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gurbetçiye de çeyiz desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN